6. Nesil Skylake Entegre Grafikler İçin Sürücü Desteği Sona Erdi

Intel, keşfedilen belgelere göre Skylake entegre grafiklerine destek vermeyi bırakıyor. Skylake ismi tanıdık gelmediyse, 6. Nesil Core işlemcilerden bahsediyoruz. Teknoloji devi, kritik bir sorun ortaya çıksa bile artık Skylake işlemcilerin iGPU’ları için sürücü güncellemeleri sunmayacak.

13. Nesil Core platformu satışta, yani Skylake’in üzerinden yedi nesil geçmiş. Bu bağlamda Intel’in desteği kesmesini normal karşılayabiliriz. Öte yandan, harici ekran kartı kullanan kişiler için bu zayıf entegre grafikler pek önem arz etmiyor.

Şirket, geçtiğimiz yaz 10. nesil ve daha eski işlemcileri için ilk gün (day-0) GPU sürücü desteği sonlandırmıştı. 7. Nesil Kaby Lake CPU’lar Intel Gen 9.5 entegre grafiklerle piyasaya çıktı. Aynı grafik mimarisi 8, 9 ve 10. Nesil işlemciler tarafından kullanılmaya devam etti. Skylake ise daha eski bir mimari kullanıyordu.

6. Nesil Skylake işlemcilerden birini kullanıyorsanız bir hatırlatma yapalım. Mevcuttaki son iGPU sürücüsü Aralık 2022’de “31.0.101.2115” sürüm numarasıyla kullanıma sunulmuştu. Windows 10 ve 11’in çeşitli sürümlerini destekleyen sürücüyü bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*