ABD’den ‘seçim’ açıklaması: Türkiye ile ilişkileri etkilemeyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerden çıkacak sonucun ikili ilişkileri etkilemeyeceğini bildirdi. Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Patel, “’Hangi hükümet seçilirse seçilsin birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tek umudumuz demokratik bir sürece dayanan özgür ve adil bir seçim görmek’’ dedi.

14 Mayıs seçimlerinin Ankara-Washington ilişkilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Patel, ‘’Etkilemeyecek. Türk halkı tarafından hangi hükümet seçilirse seçilsin birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve bu ilişkileri derinleştirmeye, bir dizi işbirliği alanı ve ortak öncelikler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

‘ŞAM’IN ARAP BİRLİĞİ’NE KABUL EDİLMESİ UYGUN DEĞİL’

Patel, Suriye’nin 12 yıl sonra yeniden Arap Birliği’ne katılmasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. “Şu anda Suriye’nin Arap Birliği’ne tekrar kabul edilmesinin uygun olduğuna inanmıyoruz ve bu noktayı tüm ortaklarımıza açıkça belirttik.” diyen Patel, öte yandan Arap ülkeleri ile Suriye konusunda birçok hedefi paylaştıklarını, bunlar arasında ülkedeki krize Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararına uygun bir çözüm bulunmasının başta geldiğini söyledi.

Patel, ABD’nin Esad yönetimi ile ilişkilerini normalleştirmeyeceğinin ve bu yönde hareket eden ülkelerin bu adımlarını teşvik etmediklerinin altını çizdi.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs 2023’te, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, Suriye’nin birliğe dönmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*