Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mar…

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mar...
Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mar...

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ısıtma sistemlerinin açılmasına az kaldı. Kış aylarına girilirken, komşusu kombi yakmayanların hakları da internette en çok aratılan başlıklardan oldu.

TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Şebnem Akipek kalorifer yakmamanın hukuki boyutlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu

Her şehirde il hıfzıssıhha kurullarının halk sağlığının korunması amacıyla dış ortam sıcaklığı belli bir sıcaklığın altına düşünce kaloriferin yakılması gerektiğini belirten Akipek, bu sıcaklığın bakanlık tarafından, 15 derece olarak belirlendiğini aktardı.  Kat Mülkiyeti Kanunu’nun da bu konuya ilişkin hususları içerdiğini belirten Şebnem Akipek, kanunun 18’inci maddesinde “Kat irtifakı sahipleri bu hakka konu olan ortak arsa üzerinde, ileride kat mülkiyetine çevrilmek üzere yapılacak yapının sözleşmeye ve plana göre tamamlanması için kendilerine düşen borçları vaktinde yerine getirmek ve yapı işini, doğruluk kaideleri uyarınca kolaylaştırmakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.” ifadelerinin yer aldığını vurguladı.

DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK KURALLARI 

Akipek bir dairenin soğuk havalarda ısıtma sistemlerini yakmayarak komşuları sayesinde ısınmanın kurallara aykırı olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Yine kanunun 33’üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor. Burada kat maliki, ‘Benim komşum kaloriferini hiç yakmıyor, bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum. Benim sayemde o ısınıyor, buna müdahale edin.’ diyebiliyor. Hakim de komşunun konutunu mevsim koşullarına uygun kullanmadığına karar verip, yaptığını sonlandırmasını isteyebilir. Hakim, talep halinde, komşu maddi zarara uğramışsa bu maddi zararın tazminine karar verebilir. Normalde aylık 500 liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 700 lira yakmak zorunda kaldıysa bu zararın tazminini isteyebilir. “Bunların dışında, Türk Medeni Kanunu’nda da komşuluk hukuku ayrıca düzenlenmiş durumda. Burada da komşuluk hukukuna aykırı, komşuların katlanma sınırlarını aşan eylem söz konusu. Kanun gereğince yine komşunun hakkı doğuyor.” dedi.

CEZA VERİLİYOR

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu; “Merkezi ısıtma sistemli, ısı pay ölçerli konutlarda, kış sezonunda sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi halinde kaloriferlerin yakılması zorunlu. Bağımsız bölümler boş dahi olsa bu zorunluluk var. Sıcaklığın 15 derecenin üzerine çıkması halinde de ısıtma sistemlerinin kapatılması gerekiyor. Bu husus, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ısı pay ölçerlere ilişkin mevzuatıyla düzenleniyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*