Altın Fiyatları 2023’te Ne Olacak? Usta İsim Cevapladı!

TheGoldForecast editörü Gary Wagner, altının hisse senetlerine ve enflasyona karşı bir önlem olarak son zamanlarda ‘parlaklığını’ kaybettiğini düşünüyor. Gary Wagner’in altın fiyatları konusundaki görüşlerini okuyucularımız için hazırladık.

“Bu durum altın fiyatlarını etkileyebilir”

Gary Wagner, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın faiz oranlarını artırma niyetine ilişkin olarak “Temelde, piyasa Fed’in gerçekten yapmak istediklerine göre hareket edip etmeyeceğini sorguluyor” diyor. Federal Rezerv’in zor bir seçimle karşı karşıya olduğunu ve faiz oranlarını yükseltirse, bunun hükümetin borç servisini artırarak, bir durgunluğa neden olabileceğini belirten usta isme göre, bu da altın fiyatlarını etkileyebilir.

Gary Wagner, altının 1.920 dolarda zirve yaptığı ve ardından düşmeye başladığı 2011’in ortasında tanık olduğumuz durum ile şu anki durum arasında gerçekten büyük bir fark olduğunu belirtiyor. “Yaklaşık üç yıl boyunca 1.820 dolar ile 1.537 dolar arasında gidip geldi” diyen usta isim, şöyle devam ediyor:

Bu, niceliksel genişleme (QE) 1, 2, ve 3. çeyrekte gerçekleşti ve QE’yi tamamen sona erdirdiklerinde, altın fiyatları 1.500 dolar altına düştü. Bugün nispi fiyata bakıyoruz, 1.800 dolar. Geçen sefer QE sona erdiğinde gördüklerimizi düşünürsek, gerçekten o kadar düştü.

“Altın fiyatları da mali baskılarla karşı karşıya”

Gary Wagner, para politikasının yanı sıra altının da mali baskılarla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Başkan Joe Biden’ın masaya koyduğu yasa tasarıların maliyetli olacağını belirten Gary Wagner’e göre bu, altının düşüş baskısı altında kalıp kalmayacağı üzerinde dramatik bir etkiye sahip. Usta isim, Biden yönetiminin veya Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele edebileceğine şüpheyle bakıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Onlar, eğrinin çok gerisindeler, yetişmeye çalışıyorlar. En iyi ihtimalle zor bir görev olacak. Ve en kötüsü, kesinlikle etkisiz olacaktır. Tarihsel olarak, enflasyonist baskılarla mücadele etmek için faiz oranlarını enflasyonun yarısından daha az artırdıkları bir dönem hiç olmadı. Bu nedenle, şu anda var olan sorunu çok daha rahat bir şekilde ele alarak çözmek, imkansız görünüyor.

Altın, enflasyona ve hisse senedi oynaklığına karşı bir korunma olarak kabul edilir. Ancak Kriptkoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere değerli metal, 2022’de hisse senetlerindeki düşüşe karşı iyi bir performans gösteremedi. “Altın faizsiz, hiçbir şey kazandırmaz” diyen Gary Wagner, bu durumun, bir tür çit olarak altının parlaklığını aldığını söylüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.