Artık gözler ABD’nin enflasyon datalarına çevrildi

Küresel piyasalarda, gelecek hafta yurt içinde ödemeler istikrarı ve sanayi üretim endeksi, yurt dışında ise ABD, Çin ve Almanya’da enflasyon başta olmak üzere ağır bilgi gündemi takip edilecek.

Yatırımcılar, haziranda yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek düzeye ulaşan ABD enflasyonunun, temmuzda yüzde 8,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Geçen haftaya Nancy Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyareti damga vurdu

Küresel hisse piyasaları, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, Çin’in askeri karşılık dahil tüm tehditlerine karşın Tayvan’ı ziyaret etmesi ile haftaya satıcılı başladı.

Küresel piyasalardaki risk algısı kurulan temasla birlikte arttı

AA’nın haberine nazaran, kelam konusu gelişmenin akabinde Çin’in Tayvan’a yönelik ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek kararları devreye alması ve büyük çaplı askeri tatbikat başlatması ile risk algısında artış yaşandı.

(Enflasyon tüm dünyanın sorunu)

ABD’de bilgiler düzgün geldi

Buna rağmen, global çapta açıklanan imalat sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dataları ile şirket finansal sonuçlarının beklentilerden uygun gelmesi, yatırımcı risk iştahının toparlanmasına yardımcı oldu ve hisse piyasalarındaki düşüşler kalıcı olmadı.

İstihdamda sürpriz toparlanma yaşandı

Geçen hafta merakla beklenen ve ABD’de yaşanan teknik resesyonun gerçek olup olmadığına dair değerli bir ispat olarak nitelendirilen istihdam raporu datalarının beklentilerin hayli üzerinde gelmesi ve iş gücü piyasasında “sürpriz” toparlanmaya işaret etmesiyle hisse piyasaları haftayı kararsız tamamladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*