Atatürk Orman Çiftliği’nin ismi Beştepe Millet Ormanı olarak değiştirilmek isteniyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün ismi silinerek “Beştepe Millet Ormanı” ihalesi yapılmasını yargıya taşıdı.

Bahsin gündem olmasının akabinde Ankara Orman Bölge Müdürü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden görüşme talebinde bulundu. Bunun üzerine Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, Lider Yardımcısı Ali Atakan ve Kent İzleme Merkezi Sekretaryası Redife Kolçak,
Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak ve Ankara Orman İşletmeleri Müdürü Mehmet Üstünyer ile görüştü.

Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamaya nazaran Candan görüşmede Atatürk Orman Çiftliği alanının Atatürk’ün şahsi mal varlığı olduğunu ve halka emanet edildiğini vurgulayarak “Atatürk’ün ismini silerek Beştepe Millet Ormanı’na dönüştüremezsiniz. İhalenin gerçekleştirileceği alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve imar planında aslında ‘ağaçlandırma alanı’dır. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetiyle halka bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği ‘Millet Ormanı’ olarak adlandırılamaz” dedi.

“İZİN VERMEYİZ”

Bunun üzerine Kodalak ve Üstünyer “Bir isme mi takıldınız?” savunmasını yaptı. İki isim projenin ismiyle ilgili rastgele bir değişim yapmaları konusunda sorumlu olmadıklarını da belirtti. Candan ise her türlü yasal yola başvuracaklarını belirterek “Atatürk isminin silinmesine ve ağaçlandırma alanının yapılaşmaya açılmasına müsaade vermeyeceğiz” yansısını gösterdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*