Ayos Konyaspor’da çifte hedef: Önce istikrar, sonra Avrupa!

Basketbol Federasyonu Ligler Direktörü Turgay Çataloluk’u Sportif Direktörlüğe getirerek çok önemli bir hamle yapan Yeşil-Beyazlılar, Konya’yı ‘geleneksel basketbol şehri’ yapmak için kolları sıvadı.

İşte Basketbol Süper Ligi’nin yeni ekibi Konya’nın basketboluna idari anlamda ‘yön veren’ isimlerinin yeni sezona ve yeni oluşuma dair görüşleri:

Banvit’teki başarılı dönemin ardından TBF’de Ligler Direktörlüğü yaptınız. Sizi tekrar sahaya iten faktör neydi?

Turgay Çataloluk (SPORTİF DİREKTÖR)

“Banvit döneminin ardından Basketbol Federasyonu’nda bir yıl kadar çalıştım. Gerçekten de orada çok mutlu oldum. İşimle ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamadan iyi bir dönem geçirdim. Hem profesyonel sporculuktan geldiğim için hem de devamında kulüp düzeyinde profesyonel yöneticilik yaptığım için biraz sahayı da, adrenalini de özlemiştim. Konyaspor’un da Süper Lig’e yükselmesi ve onların da beni bu organizasyonu yönetmek, destek olmak üzere davet etmeleri üzerine süreç de çok çabuk gelişti. Ve ben de Konyaspor ailesine katıldım. Konyaspor benim için zaten uzak bir camia ya da şehir değil. Ben oyunculuk dönemimde 4 yıl süreyle Konyaspor formasını giydim. Çok da güzel günlerimiz geçti. Ondan sonra da çeşitli yapılar oluştu. Konya’da zaten basketbol kültürü hem oyuncu hem de kulüp bazında geçmişten beri mevcuttu. Ancak belli bir istikrara oturmuş değil. Şimdi bizim hedefimiz de bu istikrarı yakalamak. Hem basketbolda iddialı, ligde kalıcı hem de basketbolun geleneksel şehir kulüplerinden biri haline getirmek istiyoruz. Hem Başkanımız hem de yöneticilerimizle ilk konuştuğumuzda da bana ilk söyledikleri buydu. Bu da beni çok etkiledi. Bana ‘Biz futbol kulübü olarak görünüyoruz. Ancak basketbol bizim üvey evladımız değil. Tabii ki bütçeler, imkanlar farklı. Ama futbolun geldiği yere basketbolu da hem kurumsal hem de sportif anlamda taşımak istiyoruz.’ dediler. Futbol olarak baktığımızda hem sportif hem de kurumsal anlamda çok gelişmiş, güçlü bir kulüp. Ben de açıkçası kendi gözlerimle görünce anladım. Stadyumuyla, kulüp yapısıyla, yönetim birimleriyle, profesyonel yapılanmasıyla şirket gibi yönetilen son derece profesyonel bir yapı oluşturulmuş. Aynı yapıyı basketbolda da oluşturmak en büyük hedefimiz olacak. Ama tabii sportif başarı bu işin olmazsa olmazı… Coachun da söylediği gibi 12 yeni oyuncuyla çok sert bir ligde yola çıkacağız. Hiç kolay değil işimiz. Bana göre bu sezon geçen yıllara kıyasla özellikle alt grup takımlarının çok daha çetin, zorlu mücadeleler vermesi gereken bir sezon olacak diye düşünüyorum. Genel olarak bütün takımlar bütçelerini arttırdı, güçlendirdi. Ben kimsenin şu maçı kazanırım diyebileceğini düşünmüyorum. En azından kağıt üzerinde öyle görünüyor. Son yıllarda bazı dengesizlikler görünüyordu ama bu sezon öyle olmayacak. Biz de ona göre bir kadro oluşturduk ve hazırlıklarımızı ona göre sürdürüyoruz. Umarım gönlümüze göre olur ve sezonu iyi bir yerde bitiririz. Tabii ki ilk hedefimiz ligde kalıcı olmak. Ama esas olarak gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz.”

‘SEYİRCİ FAKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ’

“Sporda, özellikle de basketbolda seyircinin etkisi yadsınamaz. Bence yüzde 20-30 pozitif etkisi var diye düşünüyorum. Özellikle de bizim gibi yeni kurulmuş, biraz zamana ihtiyacı olan takımlar için seyirci desteği çok önemli. Ben bunu sağlayacağımızı düşünüyorum. Onu sağladığımız andan itibaren de sakatlığımız olmadığı sürece bu mücadeleyi vereceğiz. Konya’nın çıkılması zor bir deplasman olacağını söyleyebilirim.”

Bu sezon Basketbol Süper Ligi’nde hedeflediğiniz yer neresi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*