Azerbaycan’dan seyahat uyarısı: ‘İran’a gitmeyin’

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ocak 2023’te Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıyı hatırlatarak Azerbaycan vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran’ı ziyaret etmemelerini, ziyaret edenlerin ise dikkatli olmasını tavsiye etti.

İran’da bulunan Azerbaycan vatandaşlarına, güvenlik kurallarına uymaları tavsiyesinde bulunulan açıklamada, vatandaşların ihtiyaç halinde Azerbaycan’ın Tebriz’deki Başkonsolosluğu ile irtibata geçebileceği bilgisi paylaşıldı.

AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİK FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALMIŞTI

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne 27 Ocak’ta düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçiliğin güvenlik amiri hayatını kaybetmiş, iki güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak nitelendiren Azerbaycan, Tahran Büyükelçiliği’nin faaliyetini askıya almıştı. İki ülke yetkililerinden birbirlerini suçlayıcı açıklamalar yapılmış, Azerbaycan İran’ın dört diplomatını, İran Azerbaycan’ın dört diplomatını ‘istenmeyen kişi’ ilan etmişti.

‘İLİŞKİLER TÜM ZAMANLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE’

Bu süreçte Azerbaycan’da İran istihbaratıyla bağlantılı oldukları öne sürülen kişilere karşı operasyonlar da yapılmış, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. İran karşıtı görüşleriyle bilinen Azerbaycanlı siyasetçi Fazıl Mustafa, 28 Mart’ta evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak yaralanmış, Azerbaycanlı yetkililer saldırıyı İran kaynaklı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirmişti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bir toplantıda yaptığı konuşmada, ‘Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu’ söylemişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx