Bakan Alim’den taban fiyat açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız ve işçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz.” dedi

Bilgin, TÜRK-İŞ’in 70. kuruluş yıl dönümü hasebiyle bir otelde düzenlenen “70. Yıl Belgeseli” programına katıldı.

TÜRK-İŞ’i ve çalışma hayatını üniversite yıllarından itibaren yakından takip ettiğini kaydeden Alım, çeşitli projelerde ve eğitimlerde TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar ile uzun yıllar birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bilgin, TÜRK-İŞ’in, Türkiye’nin çok partili hayata geçmesinden sonra 1952’de kurulduğunu anımsatarak, “Sendikalar demokrasi ile birlikte varlardır, personel hareketi demokrasi içerisinde gelişir. Sendikalar birinci kurulduğunda sendikalara karşı işverenlerin negatif bakış açısı vardı. Yalnızca işverenlerin mı, herkesin birtakım ön yargıları vardı. Mesela sendikaların sosyalist ya da solcu, işte komünist olduğu argümanı vardı. Bu türlü bir argüman ile karşı karşıyaydı sendikacılar. Meğer sendikalar demokratik toplumların eseridir, demokrasinin kurumlarıdır.” diye konuştu.

“YIL SONUNDA YENİ BİR DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

Türkiye’nin işçileriyle birlikte kalkındıkça, artan büyüme ve refahtan işçiler hisse aldıkça önünün açılacağını belirten Bakan Alım şöyle konuştu: “Dün sayın genel liderle, idareyle bir arada; çalışanlarımızın minimum fiyatında yıl başında yaptığımız yüzde 50’nin üzerinde yüzde 30 artırım yapmıştık, kümülatif olarak yüzde 90 üzerinde olan bu artırımın enflasyon karşısındaki dayanıksızlığını bilerek konuşuyoruz. Yıl sonunda da bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. İşçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz. Elbette ki Türkiye’nin büyümeye, kalkınmaya, yatırıma muhtaçlığı var. Sermayeye muhtaçlığı var. Burada sermaye düşmanlığı yapmıyoruz fakat sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız. Bu toplumsal devletin misyonudur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*