Bakan Nebati: Enflasyonu yüreğimizle halledeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, amaçlarının, enflasyonun ana sebeplerinden biri olarak nitelendirdiği ‘beklentileri’ düzeltmek olduğunu söyledi. “Enflasyon beklentilerini daima bir arada kıracağız” diyen Nebati’nin, şirketlere de sorumluluk yüklemesi dikkat çekti. Bakan Nebati ayrıyeten ‘son iki yılda iktisatta gösterdikleri başarıyı tüm dünyanın gördüğünü ve taktir ettiğini’ söz etti.

Türkiye İştirak Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Konseyi’nde konuşan bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İŞTİRAK BANKALARI ETKİNLERİ 467 MİLYAR TL: İştirak Bankaları Birliği’nin toplam faalleri 467 milyar TL’ye ulaşmış durumda. İştirak bankalarının şube sayısı mart 2022 prestijiyle 1321 olurken çalışan sayısı 17 bine ulaştı.

ENFLASYON TÜM DÜNYADA YÜKSELDİ: Tüm dünya son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Birtakım ülkelerde, örneğin İspanya’da üretici fiyatları negatiflerden yüzde 40’lara erişmiş düzeyde.

FİYATLARI SÜBVANSE EDİYORUZ: kaynaklarımızı en tesirli halde kullanıyor ve maliyetleri sübvanse ediyoruz. 2021 yılında yüzde 36, 2022 yılında ocak – mart devrinde yüzde 28’lik bir sübvansiyon sağladık. Sanayicilerimizi destekliyoruz.

DOĞALGAZDA HANELERİ DESTEKLİYORUZ: Hane halkında kullandığımız doğalgazda yüzde 78 oranında vatandaşlarımızı desteklemeye devam ediyoruz.

İKTİSATTAKİ SON 2 YILDAKİ BAŞARILARIMIZI TÜM DÜNYA GÖRÜYOR: İktisatta son 2 yılda gösterdiğimiz muvaffakiyet tüm dünyada takdir görüyor. Öncü göstergeler bu yılın birinci çeyreğinde güçlü ve istikrarlı büyüme eğilimini sürdüğünü gösteriyor. Mart ayı prestijiyle toplam istihdam 30 milyonu geçti. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor ve istihdam oluşturuyor ve daha kıymetlisi bunu yaparken net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyümeyle ortaya koyuyor. Bütün bunları Türkiye iktisat modeliyle başarıyoruz. Makro ekonomik maksatlara ulaşmakta finansal istikrarının ehemmiyetinin farkındayız.

DÖVİZDEKİ FİYAT OLUŞUMUNU BERTARAF ETTİK: Aralık ayında piyasa gerçekliğini yansıtmaya dövizdeki fiyat oluşumunu aldığımız tedbirlerle bertaraf ettik. Enflasyonun değerli bir belirleyicisi olan döviz kurundaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik.

Artık maksadımız enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir. El ele vererek, birlikte adımlar atarak ve yüreğimizle halledeceğiz.

ENFLASYONU DENETİM ALTINA ALACAĞIZ: Günlerdir ilgili kesim kuruluşlarıyla teğe bir toplantı yapıyoruz. Sayıları önlerine koyuyoruz. Fahiş uygulamalara net olarak karşı durduğumuzu ortaya koyuyor ve net olarak paylaşıyoruz. Bir uğraşımız var, uğraşımız enflasyonun Türkiye’nin mutlak surette denetim altına alınması ve amaçlarımız doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlarla yapacağız. Bu işi başaracağız. Yanlış yapanın üstüne de gideceğiz. Şu andaki enflasyonun bu sayılara gelmesindeki en değerli etken beklentiler haline dönüşmüştür. Bunları daima bir arada kıracağız. Beklentilerdeki bozulma ve dışsal faktörlerden kaynaklı artışların vatandaşlarımıza taban seviyede yansımasının adımlarını aralıksız atıyoruz.

ENFLASYON YALNIZCA DEVLETİN ÇÖZECEĞİ BİR BAHİS DEĞİL: Enflasyon konusunda fırsatçılara karşı çabamızı sürdürüyoruz. Enflasyonu yalnızca devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz. Enflasyonla uğraşımızda iktisadi temellerle uyuşmayan fiyat artışlarına müsamaha göstermeyeceğimizi tekrarlıyoruz. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için devlet millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz. (EKONOMİ SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.