Bandrol de ulusal oldu: Avrupa’nın en büyük tesisi

Abdullah Yasir Şahin’in verdiği bilgiye nazaran, yeni kuşak bandrol için yapılan yatırım 600 milyon TL’ye ulaştı. Hiçbir kamu kaynağı kullanılmadan gerçekleşen bu yatırımın 250 milyon liralık kısmını, son teknolojiyle ve üstün güvenlik sistemiyle bandrol üretimi yapan, İzmir Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrika oluşturdu. Alandaki yatırımların meblağı ise 350 milyon TL oldu. 25 milyar adet üretim kapasitesi bulunan tesiste, 200’e yakın fazla üretici ve ithalatçı firmada bulunan 400’ün üzerinde üretim sınırı ve 7 bin 200 farklı eser için yılda 10 milyar adet bandrol üretimi yapılacak.

Göz ve ‘cep’le denetim imkânı

Merkez bankalarında kullanılan düzeyde güvenlik tedbirleri uygulanan fabrikada üretilen yeni jenerasyon bandroller, kullanılan çok özel mürekkep ve baskı teknolojileri sayesinde kopyalanamaz özelliğe sahip. Bandrollerde 5 farklı katmanda güvenlik özellikleri yer alıyor. Bu katmanlar açık, yarı açık, saklı, dijital ve isimli denetim katmanlarından oluşuyor. Banknotlarda olduğu üzere yüksek güvenlik kriterleriyle, özel bir üretim ve baskı teknolojisi kullanılarak üretilen yeni kuşak bandroller, çıplak gözle ve bu yıl eylül ayında devreye alınması planlanan taşınabilir uygulama üzerinden çarçabuk sahtelerinden ayrıt edilebilecek. Böylelikle tüketicilerin her biri adeta ‘denetçi’ olacak.

İsveçli firmadan yerli üretime

Türkiye’de kullanılan bandrollerin üretimi 2007’den 2020 yılına kadar İsveç merkezli firma Sicpa tarafından yapıldı. İki yıl evvel tekrarlanan ihale sürecinde yaşanan tartışmalar üzerine bandrollerin yerli ve ulusal üretilmesi gayesiyle kıymetli bir adım atıldı. Bandrol üretme ve dağıtma hizmeti vazifesini kararnameyle Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verildi. Darphane Genel Müdürlüğü, kamuya da gelir getirecek biçimde bandrol üretim işini DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji A.Ş’ye yaptırmaya karar verdi. Şirketin İzmir’de kurduğu Avrupa’nın en büyük yüksek güvenlikli bandrol üretme tesisi hizmet vermeye başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*