Bu Yollarla Bardaklarınızdaki Matlaşmaya Son Verin

Cam objeleri temizlemek o kadar kolay değil. Çoklukla bulaşık makinesinden su lekeleriyle kaplı olarak çıkarlar. Çok kullanıma bağlı konutumuzda kullandığımız cam eserler bilhassa de cam su ve meşrubat bardaklarımız vakitle puslaşır, bulanıklaşır ve böylelikle kirli üzere bir görünüme sahip olurlar. Bu türlü görünüme sahip olan bardakları mutfak dolaplarınızdan çıkarmayı bile istemezsiniz. Ekseriyetle ulaşılması sıkıntı olan örneğin su şişeleri üzere köşeleri ve çatlakları vardır. Peki bir sürü para verip aldığınız bardaklarınız yada size büyüklerinizden hatıra kalan bu bardaklarınızı yada cam eşyalarınızı evvelce olduğu üzere birinci günkü parlaklığına nasıl kavuşturabilirsiniz.

Haberimizde paylaştığımız bu ipuçları ile onların yeni üzere görünmelerini sağlayacaksınız.

NEYE GEREKSİNİMİNİZ OLACAK?

Muhtemelen mutfakta gereksiniminiz olan her şeye zati sahipsiniz. Birkaç damla bulaşık deterjanı, bir çay kaşığı sirke ve bir bardak pişmemiş pirinci suyla karıştırarak cam eşyalarınızı derinlemesine temizleyebilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Pirinci, bulaşık deterjanını ve sirkeyi bardağa, şişeye yahut vazoya koyun ve suyla doldurun. Elinizi bardağın ağzına koyun yahut şişenin kapağını kapatın ve düzgünce çalkalayın. Pirinç, camdaki tüm pislikleri temizler. Gerekirse bu süreci tekrarlayın. Camı durulayın ve kurumaya bırakın.

BU NEDEN İŞE YARIYOR?

Pirinç, tüm küçük köşelere ve çatlaklara girebilecek kadar küçük lakin sıkışmayacak kadar büyük. Gerece ziyan vermeden camı temizlemek için de düzgündür. Bardak nitekim makus durumdaysa, pirinç hilesini denemeden evvel içinde sirke ile bir gece bekletin.

İNCİR YAPRAKLARINI KULLANARAK MATLAŞMAYI YOK EDİN

İncir yapraklarını bardakların içine yavaşça sürtün. Akabinde bir tencereye bardakların üzerini geçecek kadar su ve incir yapraklarını koyun. Tencereyi ocağa koyun ve kaynatın. Daha sonra bardaklarınızı ılık su ile durulayın.

LİMON VE TUZ KULLANARAK BUĞULU BARDAKLARA VEDA EDİN

Derin bir tencerenin içine bardakları yerleştirin ve üzerini geçecek kadar su koyun. Üzerine 1 limon ve tuz ek edin. Tencereyi ocağa alın ve kaynatın. Daha sonra bardaklarınızı ılık su ile durulayın.

KARBONATIN MUCİZEVİ ETKİSİ

Bir ölçü karbonatı bir kasenin içine dökün. Bulaşık süngerini çok hafif ıslatın. Bulaşık süngerinin yumuşak kısmını karbonata batırın ve bardaklarınızı ovalayın. Daha sonra bardaklarınızı ılık su ile durulayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*