Bulgaristan 70 Rus diplomatı hudut dışı edecek

Bulgaristan, Rusya Federasyonu’nun Sofya’da vazife yapan 70 diplomatını hudut dışı edecek.

Petkov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Pazar günü 70 kapasiteli bir Rus uçağının dolu bir formda Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Her biri yabancı menfaatlerin lehine çalışan 70 diplomatı memleketlerine geri yollayacaklarını tabir eden Petkov, “Bu bireylerin büyük bir kısmı öteki bilgi toplama servisleri için çalışırken, diplomatik zırhını yalnızca ‘paravan olarak’ kullanmıştır. Yabancı ülkelerin hükümetlerinin bizim iç işlerimize karışmaya teşebbüste bulunduklarında biz de karşı halimizi net koyarız. Halimiz Rusya halkına karşı bir tavır değildir.” dedi.

İKİLİ BAĞLANTILARDA GERGİNLİK

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın başından bu yana Bulgaristan-Rusya bağlantıları donma noktasına gelmişti.

Rusya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Osmanlı-Rus savaşının sonu ve Bulgaristan’ın bağımsızlığının 144. yıl dönümünün kutlandığı 3 Mart Ulusal Bayramı’nda, Bulgaristan’ın Osmanlı’dan egemenlik çabasını Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa benzetmişti.

Ardından Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Mitrofanova’ya istenmeyen kişi ilan edilen kimi diplomatların listesini içeren bir nota takdim etmişti.

Rusya Federasyonu’nun Bulgaristan’da güçlü bir lobiye sahip olmasına karşın, Bulgaristan 2021’den bu yana ülkede “casusluk yaptıkları gerekçesiyle” 10’u aşkın Rus diplomatı hudut dışı etmişti.

Başbakan Kiril Petkov nisanda gazetecilere yaptığı açıklamada Moskova’da Bulgar diplomatların sayısı 10’un altına düşerken, Moskova’nın Sofya’da en az 114 diplomat bulundurduğunu söylemişti.

Bulgar basını Rusya’nın büyükelçiliğindeki diplomat sayısının yarıya indirilmesi öngörülen bu atağın sonrası iki ülke ortasındaki ilgilerin felce uğraması beklendiğini öne sürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*