Çavuşoğlu’ndan Duhok saldırısına ait, ‘Türkiye’ye yönelik suçlamaları reddediyoruz’

TRT Haber‘de konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak’ın Duhok kentinde dün meydana gelen patlamaya dair açıklamalarda bulundu.

Bakn Mevlüt Çavuşoğlu, (Irak’ta meydana gelen patlama) Dün bu üzücü haberi aldıktan sonra bir açıklama yaptık. Bir kez daha vefat eden 9 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyoruz, yaralılara şifa diliyoruz. Muhtaçlık duyulursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik. Bu akın ile ilgili Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada bunu net bir halde yalanladık daha doğrusu, Tükiye’nin hiç bir vakit sivillere yönelik karşı bir hücum gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Memleketler arası hukuka uygun bir biçimde biz terörle gayretimizi sürdürüyoruz. Dün bu haberler gelir elmez tabi ilgili kurumlarımızla istişareler yaptık.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye nazaran rastgele sivillere yönelik bir atağımız olmamıştır. Bizim amacımız Suriye’de terör örgütleri olmuştur. Irak’ta da bugüne kadar daima terör örgütlerine yönelik olmuştur. Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain akın sonucunda Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğimizi de açıkladık. Bir sefer daha buradan vurgulamak istiyoruz. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye’ye yönelik suçlamaları reddediyoruz. Türkiye’ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları da reddediyoruz.” 

YUNANİSTAN KAİDESİ BİZİ BAĞLAMAZ

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde bulunan terörist yerleşkelerine yönelik gerçekleştirilen hudut ötesi operasyonlar hakkında “(Suriye’de) Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. Bugüne kadar yaptığımız harekatlarda kimseden icazet almadık doğrusu. Almayız da” dedi.

Çavuşoğlu ayrıyeten, ABD’nin F-16 savaş uçağı satışında mümkün Yunanistan kaidesine ait, “Bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir prosedüre evet dememiz mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*