Çin’in ablukası devam ediyor: 22 savaş uçağı ve 6 gemi görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, uçaklardan 11’inin, Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz çizgisinin doğusuna ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Sahası” (ADIZ) ilan ettiği bölgenin güneybatısına uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği tabir edildi.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin 2 ve 3 Ağustos’ta Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde Ada etrafında askeri tatbikatlar yapmıştı. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar, Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu.

Çin ordusu, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*