Dolar/TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Dolar/TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde
Dolar/TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Üç aylık TÜFE ortalamasının belli olmasıyla, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yeni yıl zamları da kabaca belirlenmiş oldu. Enflasyon tahminlerine göre 2021-2022 emekli maaşlarındaki artışın 405 lirayı bulması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından 2 aylık TÜFE ortalaması yüzde 4,23 olarak ilan edilmişti. Enflasyon tahminlerine göre beklenen artış ise yüzde 5,21 olarak duyruldu. Buna göre 2021-2022 emekli maaşlarındaki zammın en fazla 405 liraya dolaylarında oluşması bekleniyor.

Bu sene 2 zam, 2 de ikramiye alan emekliler şimdide gözünü Ocak ayı artışlarına çevirdi. Bağ-Kur ve SSK emekli maaşlarının Ocak ayında bu senenin ikini yarısında gerçekleşen enflasyon oranınca arttırılacak.

ZAM ORANLARI İÇİN İPUÇLARI ŞÖYLE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in paylaştığı verilere göre, 3 aylık enflasyon oranı yüzde 4.23 olarak tespit edildi.

Kesin oranların belirlenebilmesi için geriye Ekim, Kasım ve Aralık verilerinin oluşması bekleniyor. Şimdiye kadar gerçekleşen enflasyon oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirlerinde 329 liraya varan artışların yaşanması bekleniyor.

Böylece, ek ödemeler dahil en yüksek aylık 7 bin 792 liradan 8 bin 121 liraya çıkması bekleniyor.

EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI 8 BİN 237 TL OLACAK

Merkez Bankası’nın yaptığı enflasyon tahminine göre ise yılın ikinci 6 ayında TÜFE yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını belirleyen temel parametre yüzde 5.21’i bulmaıs bekleniyor.

Bu durumda en yüksek emekli maaşı yaklaşık olarak 405 lira artışla 8 bin 237 liraya ulaşmış olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*