Dünyanın gündemine oturan 12 yaşındaki Archie’nin akıbeti bugün aşikâr olacak

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve ailesinin teneffüs aygıtının kapatılmaması için haftalardır hukuk uğraşı verdiği 12 yaşındaki Archie Battersbee’yle ilgili mahkeme kararı bugün açıklanacak.

İngiltere’de yaklaşık 4 aydır komada olan ve sıhhat durumuyla ilgili tartışmalar nedeniyle dünya gündemine oturan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin ömür takviye ünitesinden çıkarılıp çıkarılmayacağı, bugün mahkeme kararıyla aşikâr olacak.

Hastanenin ve İngiliz yargısının ‘hayata geri dönüş’ bahtı olmadığı gerekçesiyle ömür dayanak tedavisinin sonlandırılmasına karar verdiği Archie’nin teneffüs aygıtının kapatılmaması için çaba eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Oğullarının hayatta kalması için AİHM’e son dakika başvurusu yapan anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki hekimlerden yardım teklifleri aldıklarını söylemişti.

Aile haftalardır oğulları için hukuk gayreti veriyor.

Ancak AİHM, ailenin yaptığı başvuruyu reddetmiş ve İngiliz mahkemelerinin kararına müdahale etmeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine aile, Archie’nin “huzurlu ve hastanenin kaosundan uzak bir yerde hayata veda etmesi” talebiyle dün sabah Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Aile, oğullarına bir bakımevinde “huzur içinde” veda etmek istediklerini söylüyor.

‘SON DAKİKALARINI HASTANEDE GEÇİRMESİN’

Yüksek Mahkeme, Archie’nin durumuyla ilgili kararı bugün verecek. Dün taleple ilgili duruşma akşam geç saatlere kadar devam etti. Anne Dance de basına yaptığı açıklamada “Hemşireler olmadan odada aile olarak baş başa bile kalamıyoruz. Son dakikalarının burada geçirmesini istemiyoruz” dedi.

Doktorlar, küçük çocuğun beyin vefatının gerçekleştiğini ve hayata dönme umudu olmadığını söylüyor.

Çocuğun tedavi gördüğü Royal London Hastanesi ise, mahkeme kararını bekleyecekleri lakin Archie’yi öteki bir yere götürmenin “çok riskli” olduğunu tabir ediyor. Hekimler, yaklaşık 4 aydır tedavisi süren çocuğun beyin vefatının gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve hayat dayanak ünitesinden çekilmesi gerektiğini savunuyor.

TİKTOK OYUNU KOMAYA SOKTU

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki meskeninde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta iştirakçilerden nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti.

İngiltere’de mahkeme daha evvel Archie’nin ömür takviyesinin kesilmesine karar vermişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*