Dünyayı Sarsan Krizde Çözüm Yolu Türkiye!

Dünyayı Sarsan Krizde Çözüm Yolu Türkiye!
Dünyayı Sarsan Krizde Çözüm Yolu Türkiye!

Dolar/TL, cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde 8,97’nin üzerini görerek rekor tazeledi.

Dolar/TL , ABD tarım dışı istihdam seviyesini görerek rekor tazeledi. Tarım dışı istihdam verisinin açıklamasının öncesinde gelişen piyasa para birimlerinin genelinde bir düşüş görülürken en fazla değer kaybında bulunan para birimi yüzde 1’den fazla bir düşüşle Türk lirası oldu. Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı. Güne hafif hareketli bir seyir halinde başlayan dolar saat 11:00’de tüm zamanların rekorunu kırarak 8.97′yi gördü.

Fed’in varlık alımı azaltımı takvimi için odaklanmış olduğu verilerin başında istihdam bulunuyor. Fed Başkanı Jerome Powell, istihdam piyasasının kayda değer bir gelişme göstermesi ile birlikte varlık alımı azaltımının bu yıl içerisinde başlayabileceğini işaret etmişti. Varlık alımı azaltımının başlaması ve ABD’de faizlerin artması, gelişen ülke para birimlerinde baskının yükselmesine sebebiyet yaratabilir.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, yüzde 1,59 seviyesine çıkarken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1.165 seviyesinde görülüyor Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) de 438 baz puan civarında görülüyor.

Piyasa fiyatlamalarında Reuters’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na dair güveninin düştüğünü ifade eden haberinin de etkisi olduğu söylentiler arasında.

FAİZ ARTIRAN ÜLKELERDE DE DOLAR YÜKSELİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yatırımcılar ile faiz indiriminin ardından ilk toplantısını da yaptı. Toplantıda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu manşet enflasyonu ikinci plana atmadıkları mesajını iletirken, arz şoklarını da faiz kanalı ile kontrol altında tutmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Konuşmasında para politikasının dezenflasyonu tesis edecek sıkılıkta devam edeceğini ifade eden Kavcıoğlu, soru-cevap bölümü içerisinde para politikasında yalnızca çekirdek enflasyona bakacakları biçiminde bir taahhüt vermediklerini ifade etti. Kavcıoğlu, ‘Manşet enflasyonu ikinci plana atacağımızı söylemedik’ sözlerini kullandı.

Soru cevap bölümü içerisinde para politikasının yeterince sıkı olduğunu sözlerine ekleyen Kavcıoğlu arz şoklarının sadece faiz kanalı ile beraber kontrol altında tutulamayacağını da sözlerine ekledi. Kavcıoğlu kurda görülen yükselişin de doların gücü ile ilgili olduğunu ve faiz artıran ülkelerde de doların yükseldiğini ifade etti

DOLAR NİYE YÜKSELİYOR?

– Merkez Bankası’nın faiz Kararı

– Türkiye’nin borcunu ödeyememe endişesi

– jeopolitik riskler (Türkiye – Yunanistan ve Doğu Akdeniz Gerilimi)

– Yüksek Beklenti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*