‘En açgözlü diktatörün’ kaçırdığı 322 milyon dolar dağıtıldı

Nijerya hükümeti, eski Devlet Lideri General Sani Abacha devrinde yurt dışına kaçırılan yaklaşık 322 milyon doları halka dağıttı. Afrika Etraf ve Ekonomik Adalet Ağı Yöneticisi David Ugolor yaptığı açıklamada, General Abacha periyodunda kaçırılan paraların iadesinden evvel paranın yatırıldığı yerde 11 milyon dolarlık faiz tahakkuk ettiğini belirtti.

Yurt dışından iade edilen 322 milyon doların 1.9 milyon Nijeryalıya dağıtıldığını kaydeden Ugolor, “İade edilen Abacha ganimeti bitti. Halkı bilgilendirmek ve paranın ne için kullanıldığını onlara söylemekle sorumluyuz” sözlerini kullandı. Ugolor, paraların bir kısmının yakında iade edileceğini söz ederek bu paraların ülkenin kalkınma projesi için kullanıldığını aktardı.

Dönemin Devlet Lideri General Abacha tarafından 1993-1998’de yurt dışına kaçırılan paraların kıymetli bir kısmı Batılı bankalarda tutuluyor. Abacha, 5 yıllık vazife müddeti boyunca kamudan en az 2 milyar dolar çalmakla suçlanmıştı. 17 Kasım 1993 yılında askeri darbeyle vazifeye gelen Abacha, ülkenin en çok yolsuzluk yapan önderi olarak biliniyor. Ülkeyi yönettiği devirde birçok insan hakları ihlaliyle suçlanan Abacha hakkında, Afrika’nın ‘en açgözlü diktatörü’ yakıştırması yapılıyor. Abacha, 8 Haziran 1998’de devlet başkanlığı sarayında kalp krizi geçirerek vefat etmişti. (Sputnik)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*