Enflasyon Nedir, Enflasyon Ne Demek?

Enflasyon Nedir, Enflasyon Ne Demek?
Enflasyon Nedir, Enflasyon Ne Demek?

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre dolar beklentisi bu yıl için düşüş gösterdi.

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan ankete göre bu yıl için TÜFE artarken dolar beklentisi ise düştü.

MERKEZ BANKASI RAPORUNA GÖRE TÜFE BEKLENTİSİ ARTTI

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre bu yıl için TÜFE beklentisi yüzde 16,3’ten yüzde 16,74’e çıkarak artış gösterdi. Dolar/TL beklentisi ise bu yıl için düştü, önümüzdeki yıl için yükseldi. Merkez Bankası’nın bir önceki anketine göre 8,94 olan yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 8,92 TL’ye geriledi. Bir önceki ankette yüzde 16,30 olan cari yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 16,74’e çıkarak yükseldi. Ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi 12,94’e yükseldi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 10,52’den yüzde 10,71’e yükseldiği açıklandı.

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ’NE GÖRE DOLAR BEKLENTİSİ GERİLEDİ

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 19 olarak sabitlendi. Bir önceki ankette ise 8,94 olan yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 8,92 TL’ye geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 9,37 TL iken, bu anket döneminde 9,56 TL olarak gerçekleşti. Yapılan ankette 2021 yılı için büyüme beklentisi ise yüzde 6’dan yüzde 8,2’e yükseldi. 2022 yılı büyüme beklentisi ise son ankette yüzde 4,2’e yükseldiği bilgisi paylaşıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*