Erol Evcil kimdir? ‘Demir Yumruk’ operasyonu nedir?

2 Mayıs 1966 yılın da Mudanya’da doğan Erol Evcil, 1997 yılında Asker kaçağı olarak yakalanmış ve mahpusa girmiştir.

Haziran 1997’de Orta Doğu ve Balkanlar’ın en büyük entegre zeytin fabrikasını kurduğunu kamuoyuna ilan eden Evcil’in, ismi kısa müddette “Zeytin Kralı”na çıktı. Alaattin Çakıcı’nın arkadaşı olduğu bilinen Evcil’in bu münasebetleri sayesinde kamu bankalarından rahatlıkla kredi aldığı da ortaya çıktı. Evcil ayrıyeten Adil Öngen’in arabasının kurşunlanması olayında Çakıcı’yı azmettirdiği gerekçesiyle suçlandı ve hakkında 8 yıl 9 ay mahpus istemiyle dava açıldı.

NESİM MALKİ CİNAYETİ

Nesim Malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle tüm dünyada İnterpol tarafından aranan Erol Evcil, 28 Kasım 1999’da Bursa’da bir villaya düzenlenen operasyon sonucu yakalandı.

Uzun müddet Bursa’da sorgulanan Evcil’in son bir yıldır Bursa’da saklandığı ortaya çıktı. Evcil, Bursa Emniyeti’nde verdiği tabirde Malki cinayetini azmettirdiğini itiraf etti.

İstanbul DGM’de de sorgulanan Evcil, Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Malki cinayeti ve Türkbank’ın resmi ihalesine fesat karıştırmak savıyla yapılan soruşturma sonucunda, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Evcil hakkında kamu davası açıldı.

İddianamede, Evcil’in ‘suç işlemek için çete oluşturmak’, ‘taammüden adam öldürmeye azmettirmek’, ‘tehditle menfaat sağlamak’ kabahatlerinden bir defa idam ve 27 yıldan 44 yıla kadar da mahpus cezasına çarptırılması istendi.

Evcil, 27 Mart 2000’de Malki cinayetinin azmettiricisi olarak DGM’de hakim karşısına çıktı. Evcil, iddianamenin üç gün evvel kendisine ulaştığını söyledi ve savunmasının hazırlanması için müddet talep etti.Evcil, 3 Nisan 2000’de Türkbank ihalesine fesat karıştırmak argümanıyla yargılandığı davada tahliye edildi.2009’da tahliye olan Evcil, 2011 yılında Nesim Malki cinayeti ile ilgili tekrar tutuklandı. Kabahat işlemek gayesiyle örgüt kurduğu argümanıyla hakkında verilen 6 yıl 8 ay mahpus cezasının katılaşması sonrası 2015’te tekrar tutuklandı. Erol Evcil 2018 yılında tahliye edildikten 1 gün sonra tekrar tutuklandı.

Erol Evcil soyadını mahkeme kararı ile Eşrefoğlu olarak değiştirdi.

EROL EVCİL, GÜLBEN ERGEN İLİŞKİSİ

Erol Evcil’in Nesim Malki cinayetinden tutuklanmasının akabinde o devir sevgilisi olan ünlü müzikçi Gülben Ergen de gözaltına alınmıştı. Gülben Ergen o periyot verdiği bir röportajda; Evcil ile Bursa’da tanıştığını, 4 yıla yakın bir mühlet bağ yaşadığını lakin Evcil’in karıştığı hatalara dair bir bir bilgisi olmadığını anlatmıştı. Gülben Ergen o periyot TGRT’de yayınlanan ve başrolünü Kadir İnanır ile birlikte paylaştığı Marziye dizisinde rol alıyordu.

HALİL FALYALI CİNAYETİNDE EROL EVCİL AYRINTISI

8 Şubat 2022 tarihinde Kıbrıs’ta meydana gelen Halil Falyalı suikastının tetikçisi olduğu gerekçesiyle yakalanan Veysel Sare’nin 2 yıl Erol Evcil’in korumalığını yaptığı öğrenilmişti. İddilara nazaran; Veysel Sare ise verdiği sözde, Cengiz Şener’in Erol Evcil’in yakın muhafazası olduğunu ve kendisine, ‘Seni Kıbrıs’a göndermek istiyorum. Erol Abin için masraf misin?’ demişti.

DEMİR YUMRUK’ OPERASYONU

Harekete geçen gruplar, Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli ‘Demir Yumruk’ isimli operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda birinci gün 291 kuşkulu gözaltına alındı. Bugün gözaltı sayısı 301’e yükseldi. Gözaltına alınanlar ortasında hata örgütlerinin başkanları Erol Evcil, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak da yer aldı. Yapılan arama çalışmalarında ise yaklaşık 4 kamyon dolusu evrak ve ziynet eşyası ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi.

EVCİL, ANKARA EMNİYETİ’NE GETİRİLDİ

Operasyonda gözaltına alınan Erol Evcil’in, İskenderun’da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandığı öğrenildi. Erol Evcil’in liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri maddi açıdan güç durumdaki fabrikaları amaç aldığı tespit edildi. Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazları haciz olmaması için kiraladığı saptandı. Çeteye ilişkin iş yerlerinde ise 25 milyon lira ele geçirildi. Erol Evcil ve öbür 2 örgüt önderi, söz süreçleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Şüphelilerin, yaklaşık 1 hafta sürecek söz süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*