Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Nasıl Alınır?

3600 ek gösterge memurların ve memur emeklilerinin aldığı maaşta büyük rol oynuyor. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkıyor? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor?

657 sayılı Devlet Kanunu’na bağlı olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler ve diğer pek çok meslek grubu ek göstergeden fayda sağlayabiliyor. Memur sendikaları ile hükümet arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 3600 ek göstergeye yönelik açıklamada bulunuldu. İşte merak edilen tüm detaylar…

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Ek göstergelerin 2200’den 3000’e ve 3600’e çıkarılması neticesinde öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi ile birlikte idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ile emekli maaşları da artacak. Memur sendikaları ile hükümet, toplu sözleşme görüşmelerinde karara ulaşmış durumda. Konuya dair alınmış olan kararlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ifade edildi.

3600 ek göstergeye yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şu sözcükleri tercih etti: ‘Bu sözleşme kapsamında 3600 ek gösterge çalışması tamamlanacaktır. O kanun gerektiren bir şeydir. Biz çalışmamızı yaptıktan sonra TBMM inisiyatifindedir.’

3600 EK GÖSTERGE NEDİR, KİMLERİ KAPSAR?

3600 ek gösterge memurların aylık ücretlerini, emekli olmasının ardından maaşlarını ve emekli ikramiyelerini de tespit edebilmek için gerekli olan önemli bir unsur olarak kabul edilir. Ek göstergenin artmasının ardından olursa emekli maaşı ve emekli ikramiyeleri de yüksek oluyor.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 2500 olan bir devlet memurunun almış olacağı zam oranı ve maaş miktarı birbirinden farklıdır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na bağlı olan polis, öğretmen, din görevlileri, hemşireler gibi pek çok meslek grubu bu sebepten ötürü ek göstergelerinde artış talep etmektedir.

Memur sendikaları, 3600 ek gösterge düzenlemesini sadece belirli olan meslek grupları için değil tüm kamu personellerine yönelik uygulanmasını, yani bir başka ifade edilişi ile birlikte düzenlemenin genişletilmesini istemektedirler. Fakat düzenlemenin şuan için polis, hemşire, öğretmen ile birlikte din görevlilerinin de ek göstergelerini kapsama altına alması bekleniyor. Aynı zaman içerisinde bu görevden emekli olan vatandaşların da yararlanması öngörülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*