İngiltere’de enflasyon 40 yılın doruğunda: Yüzde 9

İngiltere’de enflasyon yükseliş ivmesini sürdürürken, fiyatlar üzerinde de baskı oluşturmaya devam ediyor.

Ülkede nisan ayında tüketici fiyatları bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 9 artış kaydetti. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 7 olmuştu.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, nisan ayında tüketici fiyatlarında görülen artış 40 yılın en yüksek artışı olarak kaydedildi.

Aylık bazda bakıldığında ülkede enflasyon Nisan ayında yüzde 2,5 oldu. Bu bilgiye ait beklenti yüzde 2,5 olarak kaydedilmişti.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ ENFLASYONUN ALTINDA

İngiltere’de fiyatlardaki artışın enflasyonun altındaki seyri de devam ediyor.

Nisan ayı enflasyon sayılarından evvel açıklanan datalara nazaran enflasyondan arındırılmış sayılara nazaran, ikramiyeler hariç ortalama karların bir evvelki yıla nazaran yüzde 1,9 düştüğünü ve 2013’ten bu yana en büyük düşüşü kaydettiğini belirtti.

İkramiyeler hariç fiyatlar birinci çeyrekte yüzde 4,2 artarak pandemiden evvelki on yıldaki yüzde 2,1 ortalamasını ikiye katladı. Buna rağmen enflasyonun yılsonuna kadar yüzde 10’u aşma yolunda ilerlemesi ve hükümetin vergileri artırması ile tüketiciler gerçek harcanabilir gelirlerinde neredeyse eşi görülmemiş bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.