İş Arayanların Gözü Bu Haberde! 8000 TL’ye Çalışan…

İş Arayanların Gözü Bu Haberde! 8000 TL'ye Çalışan...
İş Arayanların Gözü Bu Haberde! 8000 TL'ye Çalışan...

Bu senenin ikinci üç aylık enflasyon verilerine göre, en düşük emekli aylığı ise 1.695 TL’ye olacak. Esnaf emeklileri için taban maaşlar 2.449 TL iken 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda maaşlar 1.735 TL’ye olacak.

Emekliye en az 1695 TL -2.449 TL ve 1.735 TL! 2000’den sonra emekli olanlar dikkat! Enflasyon rakamlarına göre kuruşu kuruşuna hesaplandı!

Emekli aylıklarında yılda iki defa zam yapılıyor. Yapılan zamlar, Ocak ve Haziran aylarında emekliye yansıtılıyor. Emeklilerin alacağı zamlar, TÜİK’in paylaştığı 6 aylık enflasyon verilerine göre saptanıyor. Bu yıl emeklilere yapılan ikinci zam, Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sora yapılmıştı. Emekliler zamlı maaşlarını temmuz ayında aldılar. 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri önümüzdeki Ocak ayında 2022 yılının ilk zammını alacak. Bu senenin ikinci üç aylık enflasyon verilerine göre, en düşük emekli aylığı ise 1.695 TL’ye olacak. Esnaf emeklileri için taban maaşlar 2.449 TL iken 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda maaşlar 1.735 TL’ye olacak.

Haziran ayında enflasyon rakamlarının sonrasında emekli maaşlarını temmuz ayında zamlı alan kişilerin şimdi de gözü kulağı yeni senede yapılacak zamda. Şu ana kadar belirtiler enflasyon rakamlarına göre emekliye yapılacak zam da az çok hesaplandı. İşte o rakamlar…

EMEKLİLER YENİ YILA ZAMLA BAŞLAYACAK

2021 yılının son üç ayına girdik. Emeklilerin alacağı yeni yıl zamları hesaplanmaya başlanıyor. SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşların bu yılın ikinci yarısında alacakları zam oranları ilk 6 aylık enflasyon sayılarına göre belirleniyor. İlk üç aylık enflasyon verilerinde bakıldığında ise ne kadar zam yapılacağı hesaplanmış bulunuyor.‘Temmuz ve eylül ayı enflasyon rakımı yüzde 4.23 olarak TÜİK doğrultusundan açıklandı. Bu da emeklilerin yüzde 4.23 seviyesinde zam alacağı manasına geliyor. Ekim, kasım ve Aralık aylarında açıklanacak enflasyon rakamına göre bu zam seviyesi ya artacak ya da azalacak. Merkez Bankası tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 5.21 olacak.’

2000’DEN ÖNCE EMEKLİ OLANLAR DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Yapılan hesaplamalarda enflasyon oranları dikkate alındığı gibi, emekli aylığı alan vatandaşın hangi tarihte emekli olduğunu da önem arz ediyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı için TÜİK tarafından paylaşılan enflasyon verilerine göre, maaşlarda yüzde 4.23’lük bir artış söz konusu olacak. Bu duruma göre esnaf emeklilerin maaşları, 2 bin 449 TL, çiftçi emeklilerin maaşı ise 1946 TL’ye yükselecek. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların 2735 TL aylık almaları beklenirken, 2000 yılından sonra emekli olan SSK’lıların ise maaşlarında 1626 TL’den 1695 TL’ye bir artış yaşanması bekleniyor. 

Emekli maaşlarında yeni yılda gerçekleşecek net artış, Ekim-Kasım ve Aralık ayları enflasyon verilerinin açıklandıktan sonra belli olacak. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*