İŞKUR’dan KPSS Şartı Olmadan İş Fırsatı!

İŞKUR'dan KPSS Şartı Olmadan İş Fırsatı!
İŞKUR'dan KPSS Şartı Olmadan İş Fırsatı!

6 aydan fazladır aynı işyerinde çalışan kişi eğer sebepsiz yere işten atılır ise 240 günlük ödeme alacak. belli şartlar doğrultusunda verilen bu ödemenin hemen hemen her işçiye ödenebileceği söyleniyor.

Birçok iş alanında milyonlarca vatandaş canla başla çalışıyor. Bu insanların hakkı da yasalar çerçevesinde korunuyor. Yasalarda işçinin hakkını önemli seviyede koruyan maddeler yer alıyor. Bu maddelerden birine göre işten çıkartılan bir vatandaş 240 günlük maaşlık ödemesini tazminat şeklinde alabiliyor. Belli şartları karşılayan işçiler hukuk mücadelesi vererek 240 günlük paralarını alabiliyor. Bu rakam yaklaşık 22.000 TL ediyor.

8 MAAŞ ÖDEME ALABİLİNİYOR

Bu maddeye göre işten çıkarılan kişi 8 maaş ödeme alabiliyor. Bu durumda ortalama bir işçi 22.000 TL kadar para alabiliyor. Bu haktan sadece SGK’lı işçiler faydalanabiliyor. 

BİR SEBEP OLMASI ŞART

4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesinin içerdiği bilgilere göre otuz veya daha fazla kişinin çalıştığı bir işyerinde 6 aydan fazla çalışan bir kişi sebepsiz yere işten atılır ise bu haktan yararlanabiliyor. Bazı durumlarda ise işin gereklerinden kaynaklanan zorlayıcı sebeplerde dolayı da  tazminat alınabiliyor.

KİMLER TAZMİNAT ALABİLİR KİMLER ALAMAZ?

İlk olarak çalışan kişinin bir iş sözleşmesi olmak zorunda. Çalışan kişinin işyeriyle sözleşme yapmış olması yani sigortalı bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor. Anlaşmalı belli dönemlik çalışmalarda tazminat alma hakkı mümkün olmuyor. 

6 AY ÇALIŞMA ŞARTI

Çalışan kişi aynı işyerinde 6 ay süreyle çalıştıysa tazminat alması için bu süre yeterli olacaktır. Bu 6 aylık sürede eğer çalışan kişi deneme süresi içinde çalıştı ise bu deneme süreci de 6 aylık sürece dahil sayılacaktır.

İŞYERİNDE EN AZ 30 KİŞİ ÇALIŞMA ŞARTI 

Kişinin çalıştığı kurumda eğer 30 kişi yok ise tazminat alma hakkı olmuyor. Eğer kişinin çalıştığı firmanın bir çok firması var ise diğer şubelerde çalışan kişi sayısı baz alınıyor. Örneğin kişinin çalıştığı şubede 5 kişi çalışıyor ancak firmanın diğer şubesinde 40 kişi çalışıyor ise işçiler yine tazminat alma hakkına sahip olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*