İsrail’de başbakanlığı Yair Lapid devraldı

Erken seçim kararının alındığı İsrail’de, perşembe gününün sona erdiği dakikadan itibaren, koalisyon hükûmetinde şimdiye kadar Dışişleri Bakanı olarak misyon yapan Lapid resmen ülkenin 14’üncü başbakanı oldu.

İsrail Başbakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Lapid’in yeni misyonuna özel çekilen fotoğrafı paylaşılarak “İsrail Başbakanı Yair Lapid.” ifadesine yer verildi.

1 Kasım’a kadar süreksiz başbakanlık yapacak

AA’nın haberine nazaran; Lapid, 1 Kasım’da gerçekleşecek seçimlere kadar ülkeyi süreksiz başbakan olarak yönetecek.

İsrail’de Meclisin feshedilmesinin akabinde Bennett, gün içinde başbakanlık misyonunu koalisyon ortağı Lapid’e devretmişti.

Başbakanlık Basın Ofisi, Bennett ile Lapid ortasında Batı Kudüs’teki Başbakanlık ofisinde “mütevazı bir bölüm teslim töreni” düzenlendiğini duyurmuştu.

İsrail , 3.5 yılda 5. defa seçime gidiyor

İsrail milletvekilleri dün erken genel seçime gidilmesi hedefiyle Meclisin feshedilmesini içeren tasarıyı kabul etti.

Tasarıyla erken seçim tarihi de 1 Kasım 2022 olarak onaylandı. Bu, İsrail’de yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci genel seçim olacak.

Ülkeyi yaklaşık bir yıldır yöneten çok partili koalisyon hükümetinin ortaklarından Bennett ve Lapid, 20 Haziran akşamı Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Erken seçim kararı almasında, son aylarda yaşanan istifalarla birlikte kırılgan yapıdaki koalisyon hükûmetinin 120 sandalyelik Meclis’te çoğunluğu yitirmesi tesirli olmuştu.

Görevi bırakan Bennett 29 Haziran’da da seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*