İstanbul’da ekmeği 5 liraya çıkartan fırınlar denetlendi

Fırıncılar maliyetlere gelen artırım dolayısı ile ekmek fiyatlarını 4,5 liradan 5 liraya  çıkarmak istedi ve kararlarını bugün uygulamaya geçirdi.

Ancak yapılmak istenen artırım, bağlı oda ve birliklerin onayından geçmemiş ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) fiyat tarifesinde yer almamıştı.

Ekmek artırımı resmi olarak yapılmadı

Bir ekmek artırımının vatandaşa yansıtılması için öncelikli olarak resmi kurumların onayı ve üzerinde gram ve fiyatların bulunduğu tarifelerin görünen bir yere asılması ile gerçekleşiyor.

Ticaret Bakanlığı kontrol başlattı

İstanbul’da kimi fırın dükkanlarında resmi duyuru yapılmadan ekmeğin 5 liraya çıkarılmasının akabinde Ticaret Bakanlığı takımları tarafından Kadıköy’deki fırınlara kontrol yapıldı.

Tarifede tahribat

Fırıncının TESK’in tarifesinde yazan sayıları kapatarak yerine yeni sayıları yazdığı görüldü.


Zam yapan fırıncılar uyarıldı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde  220 gram ekmeği 5 iradan satışa sunan fırıncılara ikazlar yapılarak, tutanak tutuldu.

Şu an için ceza kesilmedi

Ekipler, fiyat etiketlerini denetim ederken, ekmeğin gramajını tarttı. Ekmeğe adapsız olarak artırım yapan işletmelere şu an için ceza yazılmazken, mevzu hakkında tutanak tutularak ihtarlarda bulunuldu.

Fırıncı reaksiyon gösterdi

220 gram ekmeği 5 liradan sattığı gerekçesiyle hakkında tutanak tutulan fırın işletmecisi, un fiyatlarının arttığını belirterek, yapılan kontrole reaksiyon gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.