İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?
İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe bağlı sigortalılık nedir? İsteğe bağlı sigortaya kimler başvuru yapabilir?

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlar: İsteğe bağlı sigortalılık nedir? sorusunun cevabını araştırmaya koyuldu. İsteğe bağlı sigortaya kimler başvuru yapabilir? İsteğe bağlı sigorta nasıl sona erer? gibi merak edilen soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

YENİ DÜZENLENEN İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK NEDİR?

İsteğe başlı sigorta; vatandaşın kendi isteğine bağlı olacak şekilde prim ödeme yolu ile genel sağlık sigortasına veya uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmasını sağlayan bir sosyal hak uygulamadır. Söz konusu uygulamadan faydalanarak yaşayan kişiler uzun vade içerisinde gerekli şartları yerine getirdiği durumda ömür boyu, ölüm halinde ise varsa hak sahipleri, sigorta kollarının sunmuş olduğu imkanları elde eder.

Peki, kısmi süreli çalışan sigortalı kişiler, eksik süresi olan vatandaşlar eksik kalan sürelerini isteğe bağlı olacak şekilde ödeyebilir mi? sorusuna yanıt evettir. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte 30 günden az süreli işler içerisinde çalışan sigortalı vatandaşlar, eksik kalan söz konusu sürelerini kendi arzusu dahilinde ödeyebilme fırsatına hakimdir.

Emekli Sandığı Kanunu gereğince isteğe bağlı iştirakçi olarak kabul edilen dönemler içerisinde ikramiyenin ödenmesi durumu söz konusu değildir. 4(b) kapsamında olan isteğe bağlı sigortalı olan vatandaşlar kısa vadeli sigorta primi ödemeleri yapmadıkları için kısa vadeli sigorta kolları kapsamı içerisinde kabul görmezler. Bu şekilde iş görmezlik ödeneği de alamazlar.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTAYA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

İsteğe bağlı sigortalı hizmetinden yararlanabilmek için, ikamet adresi Türkiye’de olanlar ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet ettikleri zamanlarda sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türklerden istenen şartlar şu şekildedir:

5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan,

Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar,

Kendi sigortalılıkları sebebi ile Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar,

18 yaşını dolduran kişiler.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA NASIL SONA ERER?

İsteğe bağlı sigorta hizmetini bitirmek için kişinin talepte bulunması lazımdır. İsteğe bağlı sigortalılık: primi ödenmiş olan son günü takip eden günden, aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartı ile birlikte talep tarihinden, ölen sigortalının ölüm tarihinden, itibaren de biter.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*