İTO Başkanı Açıkladı! Pandemi Sonrası Firmalar Tür…

İTO Başkanı Açıkladı! Pandemi Sonrası Firmalar Tür...
İTO Başkanı Açıkladı! Pandemi Sonrası Firmalar Tür...

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 2 milyar 15 milyon dolara ulaştı.

Anadolu Ajansı tarafından aktarılan habere göre, bu yıl meyve ihracatında geçen yıla nazaran yüzde 326 oranında artış kaydedildi. AA muhabiri tarafından, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) verilerinin derlenmesiyle elde edilen verilere göre; ‘geçen yılın 9 ayında 2 milyon 463 bin ton olan yaş meyve ve sebze dış satımı, bu yılın aynı döneminde yüzde 26 artışla 3 milyon 112 bin tona çıktı.’

İhracat miktarlarında gerçekleşen artışın yanı sıra değer bazında da yükseliş gözlemlendi. Yaş meyve ve sebze ihracatında, 2020’nin Ocak-Eylül dönemine ait 1 milyar 690 milyon dolar tutarındaki dış satım, bu yılın 9 ayında yüzde 19 artışla 2 milyar 15 milyon dolar seviyesine geldi.

EN ÇOK TAZE MEYVE İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

Meyve sebze ihracatında 2 milyar dolar olan barajının 9 ayda aşıldığı sektörde, en çok 945 milyon 125 bin dolarla taze meyve ihracatı gerçekleştirildi. Taze sebze ihracatı 630 milyon 383 dolarla ikinci, narenciye grubu ise 427 milyon 29 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Sektörün, Ocak-Eylül döneminde en çok ihraç ettiği ürün ise 264 milyon dolarla domates oldu. Domatesi, 184 milyon 30 bin dolarla limon ve 184 milyon 5 bin dolarla kiraz-vişne takip etti.

MEYVE SEBZE İHRACATINA DEVAM EDİLECEK 

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin’in,  Anadolu Ajansı muhabirine verdiği ropörtajda, ülkemizin ihracatına katkı sunan herkese teşekkür ettiğini ifade eden Sin, ‘ “Ülkemizin konumu ve dinamikleri itibarıyla pandemiden sonra ihracatı arttı, artmaya da devam edecek. Sektör temsilcileri ve emekçileri bu artışı sevdi. Bu yükseliş, ülkemizin yurt dışında temsili, ülkeye döviz girdisi ve istihdam yaratma anlamında mutluluk verici. Rakamlara boğulmadan, boğmadan sürekli üstüne koyarak gideceğimizi düşünüyorum’ şeklinde konuştu.

ÜRÜNLERİN KALİTESİNİ ARTTIRARAK İHRACAT YAPMAMIZ LAZIM

Sektördeki tüm üretici ve ihracatçılara seslenen Sin, ‘Ürünlerimizin kalitesini artırarak ihracat yapmamız lazım. Bir de üreticilere bir mesajım, bir ricam var; üretirken daha dikkatli, şeffaf, izlenebilir, insan sağlığına yaraşır, daha doğrusu izlenir ve dünyada kabul gören standartlarda ürün yetiştiriyoruz ama buna biraz daha dikkat etmemiz lazım. Bu hem elimizi güçlendirir hem daha fazla ihracat yapmamızı sağlar.’ ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*