Kamboçya’da öne çıkan tek muhalefet partisinin seçimlere girmesi engellendi

Kamboçya’nın ulusal seçim komitesi, Temmuz ayında yapılacak seçimler öncesinde, iktidardaki Kamboçya Halk Partisi’nin tek güvenilir rakibi olan muhalefetteki Mum Işığı partisinin seçime girmesini reddetti.

The Guardian’da yer alan habere göre, ulusal seçim komitesi Mum Işığı partisinin gerekli belgeleri sağlayamadığını belirtti. Mum Işığı Partisi’nin seçimlere katılmak için Anayasa Konseyi’ne itirazda bulunma şansı olsa da olasılığın düşük olduğu belirtildi.

Mum Işığı partisi sözcüsü Kimsour Phirith, partinin konseyden kararı değerlendirmesini isteyen resmi bir şikayette bulunacağını söyledi. Phirith, partinin yasal olarak çalıştığını ve geçen yıl yerel seçimlere sorunsuz olarak katıldığını belirtti. Yerel seçimlerde Kamboçya Halk Partisi oyların yüzde 74.3’ünü, Mum Işığı Partisi ise yüzde 22.3’ünü almıştı.

Sözcü, partinin bu yılki seçimlere katılmak için başvurduğunda, Seçim Komisyonu’nun İçişleri Bakanlığı tarafından verilen orijinal kayıt belgelerini istediğini, ancak belgelerin, partinin selefi Kamboçya Ulusal Kurtarma partisinin genel merkezine 2017’de düzenlenen bir polis baskınında alındığını söyledi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*