Kardeşleri ‘sıva’ tartışmasında öldüren sanığa 27 yıl mahpus

Güngören’de geçen yıl sıva tartışması nedeniyle Salih ve Ekrem Hazır kardeşleri öldüren Selahattin Turan, “Haksız tahrik altında taammüden öldürme” cürmünden 27 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Maktul Ekrem Hazır’ın eşi Değer Hazır, “İki kişinin hayatı bu kadar kolay olmamalı. Sanık bundan 7 yıl evvel kalp krizi geçirdiğinde, benim eşim ve kayınbiraderim kendi otomobilimizle onu  hastaneye götürüp hayatını kurtarmıştı” dedi.

MAKTULLERLE BİRLİKTE BİZİMDE HAYATIMIZI SONLANDIRDI”

Bakırköy 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına sanık Selahattin Turan SEGBİS ile katılırken maktul Salih Hazır (47) ve Ekrem Hazır’ın aileleri ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada maktul Salih Hazır’ın eşi Yasemin Hazır, sanığın savunmasız 2 kişiyi öldürdüğünü ve cezasını çekmesini istediğini söyledi. 

Maktul Ekrem Hazır’ın eşi Değer Hazır ise, “Alabileceği en çok cezayı almasını istiyorum, yalnızca maktulleri değil maktullerle birlikte bizimde hayatımızı sonlandırdı, mahkemenizden cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu. 

Üzerine atılı suçlamayı reddeden tutuklu sanık Selahattin Turan, “Maktuller bana ve aileme saldırmak için haneme gelmiştir, mahkemenizden beraatimi ve tahliyemi isterim, aksi halde lehime olan kararlar uygulansın” dedi. 

HER BİR MAKTUL İÇİN 13 YIL 9 AY HAPİS 

Mahkeme, sanık Turan’ın “Haksız tahrik altında taammüden öldürme” cürmünden her bir maktule karşı 16 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi. Lakin, sanığın geleceği üzerindeki mümkün tesirlerini dikkate alan mahkeme, sanığın cezasını her bir maktule karşı 13 yıl 9 aya indirdi.  

Mahkeme, sanığın toplam da 27 yıl 6 ay mahpus cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

“7 YIL EVVEL EŞİM VE KAYINBİRADERİM KENDİ KATİLLERİNİN HAYATINI KURTARDI”

Duruşmadan sonra açıklama yapan maktul Ekrem Hazır’ın eşi Değer Hazır, “Biz bu cezayı kabul etmiyoruz. İki kişinin hayatı bu kadar kolay olmamalı. Bu ağır tahrik yüzünden verilen cezalar insanları bence suça teşvik ediyor. Bu ağır tahrikin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Biz istinafa başvurduk. Olumlu çıkmasını istiyoruz. Sanık bundan 7 yıl evvel kalp krizi geçiriyor, benim eşim ve kayınbiraderim kendi otomobilimizle onu alıp hastaneye götürüp hayatını kurtarıyorlar. Ortamızda hasımlık olsaydı orada onu bırakırlardı, ölürdü” dedi. 

“BİZ BUNU HAK ETMİYORUZ”

Maktul Salih Hazır’ın eşi Yasemin Hazır ise, “Bir taş kesimi için iki cana kıyıldı. Bize savunmasız, pak, tertemiz iki insanı toprağa gömdürdü. Bu adalet değil Adalet istiyoruz, adalet bu değil. Beşerler birbirleriyle tartışacaklar, yok o bana bunu dedi şunu dedi deyip silahını çıkaracak vuracak. Ondan sonra da haksız tahrik indirimi alacak. Bu türlü bir şey olabilir mi? Kâfi artık. Bir tahrik indirimi almış başını gidiyor. Gerçek adaleti istiyoruz. 5-6 sene içerde yatıp, çıkacağını söylüyorlar. Benim kızım 1 yıldır babasının mezarına gidemiyor. Üç tane ilaç kullanıyor. Daha 19 yaşında. İki tane erkek çocuğum var birisi 12, oburu 16 yaşında. Babalarına en muhtaçlık duydukları vakitte biz bunu yaşadık. Biz bunu hak etmiyoruz” diye konuştu. 

İDDİANAMEDEN 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, maktuller Ekrem ve Salih Hazır’ın kardeş oldukları, sanık ile de komşu oldukları belirtildi. İddianamede şüphelinin anlatımına nazaran maktuller ile sanığın evvelce husumetli olduğu anlatıldı.

Şüphelinin anlatımına nazaran, olaydan 1 hafta evvel maktul Ekrem’in şüphelinin konutuna giderek “Senin konutunun çatısından beton düşüyor, şayet düşen beton bize ziyan verirse ne yapacaksın” halinde konuştuğuna yer verildi.

2 DEFA MÜEBBET MAHPUS CEZASI’

İddianamede kuşkulu, olay günü olan 15 Haziran 2021’de maktullerin hışımla apartman içerisine girip, dairesinin önüne gelerek kendisine bağırıp çağırdığını “Bak çatıdan beton dökülüyor” diyerek kendisine küfür ettiklerini sav etti.

Maktullerin kendisine darbetmek niyetli üzerine geldiğini anlatan kuşkulu kapıyı kapattığını ve maktullerin kapıyı tekmelemeleri üzerine ruhsatsız tabancasını alarak her iki maktule 4 el ateş ettiği iddianamede yer aldı. İddianamede, sanık Selahattin Turan hakkında 2 kişiyi “Kasten öldürme” cürmünden 2 defa müebbet mahpus cezasına çarptırılması talep edilmişti. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*