Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?
Kıdem Tazminatı Nedir?

Memur ve memur emeklisinin büyük bir heyecanla beklediği 3600 ek gösterge konusu bu yıl ilk kez sözleşmeye girdi. Memurlar büyük bir istekle çıkacak kararı beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile 3600 ek gösterge çalışmaları başladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca memur ve memur emeklisinin büyük bir merakla beklemiş olduğu 3600 ek gösterge hakkında gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından toplu sözleşme zammı görüşmelerinde ifade edilerek çözüme kavuşturulacağı söylenilen 3600 ek gösterge ile ilgili taslak çalışmalarının başladığı elde edilen bilgiler arasında.

BAŞKAN ERDOĞAN’I MEMUR-SEN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ZİYARET ETTİ

Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte bağlı sendikaların genel başkanları, Ali Yalçın başkanlığında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde yaşanan görüşmede Başkan Erdoğan; Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başta olmakla birlikte yönetim kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkanlarını kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in de hazır bulunmuş olduğu görüşme içerisinde 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin sonuçları değerlendirilirken kamu görevlilerinin beklentileri ile birlikte kamu personel rejimine yönelik başlıklar da ele alındı.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN 3600 EK GÖSTERGE TALİMATI

Ziyaretten duymuş olduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Erdoğan ise Toplu Sözleşme’nin mutabakat ile sonuçlanmasını kıymete değer bulduğunu belirterek Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e de teşekkür etti.

Toplu Sözleşme’nin kamu görevlileri adına hayırlı olmasını dileyen Erdoğan başta 3600 ek gösterge ve ek olarak sözleşmeli istihdam olmak üzere çalışmaların başlatılmasını ve 2022 tarihi içerisinde tamamlanması, kamu görevlilerinin talep ve beklentilerinin karşılanması adına gerekli çalışmaların ivedilikle yerine getirilmesi talimatını verdi.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Başkan Erdoğan’ın 3600 Ek Gösterge talimatından sonra toplum içerisinde araştırma konusu olmuş durumda bu kavram. Ek göstergelerin 2200’den 3000’e ve 3600’e çıkarılması neticesinde öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi ile birlikte idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ile emekli maaşları da artacak. Memur sendikaları ile hükümet, toplu sözleşme görüşmelerinde karara ulaşmış durumda. Konuya dair alınmış olan kararlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ifade edildi.

3600 ek göstergeye yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şu sözcükleri tercih etti: ‘Bu sözleşme kapsamında 3600 ek gösterge çalışması tamamlanacaktır. O kanun gerektiren bir şeydir. Biz çalışmamızı yaptıktan sonra TBMM inisiyatifindedir.’

3600 EK GÖSTERGE NEDİR, KİMLERİ KAPSAR?

3600 ek gösterge memurların aylık ücretlerini, emekli olmasının ardından maaşlarını ve emekli ikramiyelerini de tespit edebilmek için gerekli olan önemli bir unsur olarak kabul edilir. Ek göstergenin artmasının ardından olursa emekli maaşı ve emekli ikramiyeleri de yüksek oluyor.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 2500 olan bir devlet memurunun almış olacağı zam oranı ve maaş miktarı birbirinden farklıdır. 657 sayılı Devlet Kanunu‘na bağlı olan polis, öğretmen, din görevlileri, hemşireler gibi pek çok meslek grubu bu sebepten ötürü ek göstergelerinde artış talep etmektedir.

Memur sendikaları, 3600 ek gösterge düzenlemesini sadece belirli olan meslek grupları için değil tüm kamu personellerine yönelik uygulanmasını, yani bir başka ifade edilişi ile birlikte düzenlemenin genişletilmesini istemektedirler. Fakat düzenlemenin şuan için polis, hemşire, öğretmen ile birlikte din görevlilerinin de ek göstergelerini kapsama altına alması bekleniyor. Aynı zaman içerisinde bu görevden emekli olan vatandaşların da yararlanması öngörülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*