Kilo vermek için bilimsel olarak kanıtlanmış 20 ipucu

Kilo vermek ile yağ kaybetmek ortasında fark vardır. Birçok insan kilo vermeye odaklanıyor fakat kıymetli olan verilen kilonun yağdan gitmesi ve beden yağ yüzdesidir.

Kasları korurken ve hatta geliştirirken ortadan kaldırılması gereken çok yağlardır. Yağ kaybederken kas inşa ederek biraz kilo alırsanız, hakikat yoldasınız demektir.

Hızlı kilo vermek için tasarlanmış kimi diyetler kilo vermenize neden olabilir fakat sıhhatiniz için tehlikelidir. Sağlıklı kalmak gerçek dengeyi gerektirir. Bilhassa internette bulunan diyet tavsiyeleri, nadiren işe yarayan efsaneler ve mucize tanımlarla dolu. En düzgün durumda, fazla kiloları kaybetmeyi başarırsınız, lakin bir mühlet sonra ziyadesiyle geri alırsınız.

Sağlıklı bir halde kilo vermek için 20 ipucu

Sağlıklı bir halde kilo vermek, yani gereksiz yağları kaybetmek için bilimsel olarak kanıtlanmış bu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

1. Su için

Beslenme uzmanları daima bunu tekrarlıyor, bol su içmelisiniz. Su içmek, metabolizmayı yaklaşık 1 saat içinde yüzde 30 oranında hızlandırabilir ve bedenin kalori yakmasına yardımcı olur. Kilo vermede büyük bir yardımcıdır.

Araştırmalar, yemekten yaklaşık bir saat evvel yarım litre su içmenin daha az kalori tüketimini sağladığını ve yüzde 44’e kadar daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

2. Kahvaltıda yumurta yiyin

Yumurta yemenin kilo verme de dahil olmak üzere sıhhate birçok yararı vardır. Araştırmalar, tahıllardan oluşan bir kahvaltının yumurta ile değiştirilmesinin, 36 saat boyunca daha az kalori alınmasına ve münasebetiyle daha fazla beden yağının yakılmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

3. Yeşil çay için

Yeşil çayın birçok yararı vardır. Düşük dozda kafein içerir, lakin birebir vakitte daha fazla yağ yakılmasını sağlayan kafeinle birlikte çalışan kateşinler ismi verilen antioksidanlarla doludur.

Yeşil çayın kilo kaybını destekleyebileceğini kanıtlayan birçok çalışma vardır.

4. Şekeri azaltın

Gıdalara sonradan eklenen şeker, çağdaş beslenmedeki en berbat unsurdur ve ne yazık ki birçok insan çok tüketmektedir. Şeker tüketimi obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları üzere hastalıklarla güçlü bir halde bağlantılıdır.

Kilo vermek istiyorsanız, bu eklenen şekerleri azaltmanız kaidedir. Sağlıklı olarak isimlendirilen paketli yiyecekler bile şekerle dolu olduğundan, kesinlikle etiketleri dikkatlice okuyun.

5. Daha az rafine karbonhidrat tüketin

Rafine karbonhidratlar, çoklukla şeker yahut lifli ve besleyici kısmı çıkarılmış tahıllardır (beyaz ekmek yahut makarna gibi). Rafine karbonhidratların kan şekerinde değerli bir artışa neden olabileceği ve besin alımını artırma tesirine sahip olan açlık krizlerine yol açabileceği çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Rafine karbonhidrat yemek bu nedenle obezite ile güçlü bir formda alakalıdır.

6. Küçük tabaklarda yiyin

Daha küçük tabaklardan yemek yemenin, yediğiniz kalori ölçüsünü otomatik olarak azalttığı kanıtlanmıştır. Araştırmalar, insanların yemeklerini büyük tabaklardan yediklerinde ölçüleri görmezden gelme eğiliminde olduklarını gösteriyor.

7. Porsiyonlarınızı denetim edin yahut kalori sayın

Porsiyon denetimi (daha az yeme) ve kalori sayımı, kilo verme sürecinde en büyük yardımcılardan biridir. Birçok araştırma, yediklerinizin bir günlüğünü tutmanın kilo vermeyi güzelleştirdiğini kanıtlıyor.

Yemek yediğiniz konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olan her şey faydalıdır.

8. Sağlıklı yiyecekleri elinizin altında bulundurun

Yakınınızda düzgün yiyecekler bulundurmak, acıktığınızda sıhhatsiz yiyecekler yemenizi önler. Bu yüzden yanınızda meyve, kuruyemiş, yoğurt, haşlanmış yumurta üzere kolay taşınabilir ve hazırlaması kolay birtakım küçük atıştırmalıklar bulundurun.

9. Baharatlı yiyecekler yiyin

Acı biber üzere baharatlı yiyecekler, metabolizmayı hızlandırabilen ve iştahı azaltabilen bir element olan kapsaisin içerir. Bu nedenle öğünlerinize baharat eklemeyi unutmayın.

10. Kardiyo antrenmanları yapın

Aerobik yapmak (kardiyo egzersizleri), kalori yakmanın ve fizikî ve zihinsel sıhhati güzelleştirmenin kusursuz bir yoludur. Aerobiklerin, organların etrafında biriken ve metabolik bozukluklara neden olan sıhhatsiz yağ olan göbek yağını kaybetmede çok tesirli olduğu bilinmektedir.

11. Kuvvet antrenmanı yapın

Diyetin genel olarak yan tesirlerinden biri, kas kaybına ve yavaş metabolizmaya yol açma eğilimidir. Bu sorunu yok etmenin en güzel yolu, tartı kaldırma üzere kimi kuvvet idmanları yapmaktır. Araştırmalar, tartı kaldırmanın metabolizmayı güçlü tuttuğunu ve bunun da kas kütlesi kaybını önlediğini gösteriyor.

12. Daha fazla lif tüketin

Kilo vermeye çalışırken çoklukla lif açısından varlıklı besinler önerilir. Çalışmalar, lifin tokluk tesirini artırdığını ve uzun vadede kilo üzerinde denetim sağlamaya yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

13. Daha fazla meyve ve zerzevat yiyin

Sebze ve meyveler, kilo vermede harika yardımcılardır. Düşük kaloriye sahiptirler ve yüksek ölçüde lif içerirler. Ek olarak, su bakımından zengindirler, bu da onlara düşük güç yoğunluğu verir.

Araştırmalar, daha fazla meyve ve zerzevat yiyen insanların daha az kilolu olduğunu gösteriyor. Bu besinler genel sıhhat için de çok uygundur ve çok besleyicidir. Bu nedenle tertipli olarak meyve ve zerzevat tüketmek çok değerlidir.

14. Yavaşça çiğneyin

Beyninizin gereğince yediğinizialgılayabilmesi için bir dakikaya muhtaçlığı vardır. Birtakım araştırmalar, yavaş çiğnemenin daha az yemeye ve kilo kaybından sorumlu hormonların üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

15. Uygun uyuyun

Uyku kilo vermek için çoklukla önemsenmez, lakin yeterli yemek yemek ve antrenman yapmak kadar kıymetlidir. Araştırmalar, yetersiz uykunun obeziteye en büyük katkıda bulunan faktörlerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Kötü uyku çocuklarda ve yetişkinlerde obezite riskini yüzde 90’lara varan oranda artırır.

16. Yiyecek bağımlılığıyla çaba edin

Yaklaşık 200 bin kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırma, iştirakçilerin yüzde 20’sinin besin bağımlısı olduğunu gösteriyor. Denetimsiz yemek krizleri yaşıyorsanız ve yemenizi denetim edemiyorsanız, yemek bağımlısı olabilirsiniz.

Bu durumda yardım almak değerlidir zira bu türlü bir sorun kilo vermeyi neredeyse imkansız hale getirir.

17. Daha fazla protein yiyin

Zayıflama sürecinde protein alımı kıymetlidir. Protein açısından güçlü bir diyet yemek, metabolizmayı günde 80 ila 100 kalori hızlandırır. Ayrıyeten tokluk hissini artırarak günde yaklaşık 440 kalori daha az yemenizi sağlar.

Araştırmalar, protein alımının yemek krizlerini yüzde 60 oranında azalttığını ve gece geç saatlerde yemeyi önlediğini göstermektedir. Diyetinize daha fazla protein eklemek kilo vermenin en kolay yollarından biridir.

18. Şekerli içeceklerden uzak durun

Şeker berbattır ve sıvı haldeki şeker daha da berbattır. Bunun meyve suları için de geçerli olduğunu unutmayın. Kimileri kola yahut aromalı sodalar ile birebir dozda şeker içerir. Meyveleri bütün halde yiyin, lakin meyve suyunu dikkatli tüketin yahut büsbütün kaçının.

19. Yiyecekleri bütün halde yiyin

Sağlıklı olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en düzgün şey yiyecekleri bütün halde yemektir. Bütün haldeki işlenmemiş besinler doğal olarak tokluk artırıcıdır. Bu nedenle, diyetinizin çoğunluğu bu çeşit yiyeceklere dayanmalıdır.

20. Diyet yapmayın, sağlıklı beslenin

Özellikle internette bulunan özel diyetler ile ilgili en büyük sorun, asla uzun vadede işe yaramamalarıdır. En sık yaşanan sorun, bu diyetleri yapanların daha sonra kilo alma eğiliminde olmasıdır.

Hemen bir diyete yahut kilo vermeye odaklanmayın. Maksat daha sağlıklı olmak ve sağlıklı kiloya ulaşmaktır. Bedeninizi yoksun bırakmak yerine sağlıklı beslemeye itina gösterin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*