Memur ve emekli artırımı ne kadar olacak? Emekli ve memur Temmuz artırım oranı muhakkak oldu mu?

Memur ve emekli artırımı, her alanda yaşanan fiyat artışları sonrasında merakla araştırılıyor. Her gün artırım üstüne artırım ile karşılaşan memurlar, emekliler en azından enflasyon farkı ile bir nebze rahatlamak istiyor. Yüzde 69,97 ile yükselişini sürdüren enflasyon, memur ve emekliye yılın birinci 6 ayı için verilen yüzde 7.5’lik artırımı adeta buhar etti. Milyonlarca memur ve emeklinin daha şimdiden yüzde 24,2 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

Memur ve emekli maaşı Temmuz ayı itibariyle zamlanacak. Maaşlarını yettirmek için uğraş harcayan memur ve emekliler yılın ikinci yarısında ne kadar maaş artırımı alacak merak ediyor. Geçim sıkıntısını bir nebze azaltma imkanı sunan maaş artırımı enflasyon sayılarına nazaran belirleniyor.

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Yüzde 69,97 ile yükselişini sürdüren enflasyon, memur ve emekliye yılın birinci 6 ayı için verilen yüzde 7.5’lik artırımı adeta buhar etti. Milyonlarca memur ve emeklinin daha şimdiden yüzde 24,2 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

MEMUR ZAMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bir evvelki yılın Aralık ayına nazaran yüzde 31,71 artış gösterdi. Enflasyon suratını kesip önümüzdeki 2 ayda toplam yüzde 5-6 düzeyinde kalsa dahi emeklinin temmuz artırımı yüzde 30 olacak. Artırım sağanağı sürerse memur ve emekli maaşlarına yapılacak artırım yüzde 35’i aşacak.

TEMMUZ ARTIRIMI YÜZDE 35’İ AŞABİLİR

Birinci 4 aylık enflasyonun akabinde milyonlarca dar gelirli artık mayıs ve haziran aylarını kapsayan enflasyonu bekliyor. Önümüzdeki 2 ayda TÜFE yüzde 6’da kalırsa, 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş artırımı yüzde 30’u aşacak. Harika bir durum yaşanmazsa temmuz artırımı yüzde 30’un altına düşmeyecek.

Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 7.5 artırım almıştı. 6 aylık enflasyon yüzde 30 gerçekleşirse bu bölüme yüzde 22.5’lik enflasyon farkı artı yüzde 7 toplu kontrat artırımı verilecek. Öteki emekli aylıklarına ise direkt yüzde 30 artırım yapılacak.

Nisan başında doğalgaz ve elektriğe artırım geldi. Akaryakıt artırımları da durmak bilmiyor. Bu artırımlar enflasyonu yükseltmeye devam edecek. Ramazan ayında tüketim artışı kaynaklı fiyat artışları da bekleniyor. 6 aylık enflasyon ve maaş artırımının yüzde 30’u aşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.