Meteoroloji’den 5 bölge için ‘sağanak’ uyarısı

Türkiye’de birçok bölge, yağışlı hava sarmalından geçmeye devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Türkiye genelinin kesimli ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Kuzey Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Isparta, Adana, Mersin, Osmaniye ve Ardahan etrafları ile Tekirdağ’ın doğu, Antalya’nın iç kısımlarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz’in iç kısımları, Çankırı, Yozgat, Sivas etrafları, Ankara’nın kuzey bölümleri ile Akdeniz’in Toroslar kesitinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında değerli bir değişiklik olmayacağı, kuzey ve iç kesitlerde mevsim normalleri altında, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

Rüzgarın ekseriyetle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kısımlarda batı ve güneybatı istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ile Kıyı Ege’de kuzey taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği varsayım ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz’in iç kısımları, Çankırı, Yozgat, Sivas etrafları, Ankara’nın kuzey bölümleri ile Akdeniz’in Toroslar kısmında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, Meteoroloji, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması davetinde bulundu.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yapılan açıklamada, “Rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı ile Kıyı Ege’de kuzey taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” sözleri kullanıldı.

İLLERE NAZARAN HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 28°C

Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğlen saatlerinde lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANKARA °C, 24°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğlen saatlerinde mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, öğlen saatlerinden sonra kuzey kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İZMİR °C, 32°C

Parçalı bulutlu

ANTALYA °C, 35°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra iç kısımları lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 23°C

Parçalı ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, öğlen saatlerinden sonra iç bölümlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

TRABZON °C, 24°C

Parçalı ve çok bulutlu, lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 25°C

Parçalı bulutlu

DİYARBAKIR °C, 35°C

Az bulutlu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*