Öğrenciler yüzde 25’lik kira artışına uyulmamasından yana sıkıntılı

Fahiş kira artışları nedeni ile kira artış oranına yüzde 25 sınırlama getirilmişti. Kira artışına sınırlama getiren yeni yasal düzenleme 11 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Buna nazaran 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında yenilenen kira periyotlarında uygulanacak kira bedeline ait mutabakatlar, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçemeyecekti.

Ancak alanda bu oranın üzerinde uygulamalar göze batmaya başladı.

Öğrenci kenti olan Eskişehir’de kira artış oranlarında yüzde 25 hududunun aşıldığı ve yüzde 100 hatta daha fazla kira artışlarıyla karşı karşıya kalınmaya başladığı gündeme geldi.

Eskişehir’de öğrenciler şikayetçi

Eskişehir’de “Ya meskenden çıkın ya da artırımı kabul edin” telaffuzlarına karşı çaresiz kalan öğrenciler, mesken sahipleri ve emlakçıların bu halinden rahatsız olduklarını lisana getirdiler.

“Ev sahibim yüzde 100 artırım yapmak istedi”

DHA’nın haberine nazaran, 5 yıldır Eskişehir’de öğrenci olan kiracı Dilara Doğanhan, konut sahiplerinin hakları olmayan artırımlar yapmaya çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin Eskişehir’de çok güç durumda bırakıldığını lisana getiren Doğanhan, “İlk kira kontratımda 950 lira yazıyor. Fakat mesken sahibim yaklaşık 5 gün evvel yüzde 100 artırım yapmak istedi. Bunun üzerine kendisiyle tartıştık. Bana kalırsa kendisi beni konuttan çıkarabilmek ismine bu türlü bir yola başvurdu. Zira binamızda öbür dairelerin kiralık pahaları 3 bin lira ve 4 bin lira civarında seyrediyor. Hatta eşyalı konutlar çok daha uçuk fiyatlarda. Pozisyonuna bağlı olarak da tesiri olduğunu düşünüyorum. Eskişehir’de öğrenci olan arkadaşlarımın neredeyse tamamı bu ezayı yaşıyor.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*