Pakistan Cemaati İslami’de Mahmut Efendi için taziye iletisi

Pakistan Cemaati İslami Partisi önderi Siracul Hak, Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin vefatı nedeniyle bir taziye iletisi yayınladı.

Mesajına İsmailağa Cemaati’nin yeni seçilen başkanı Hasan Kılıç Hocaya selam ve dualarını ileterek başlayan Siracul Hak, Mahmud Efendi’nin vefat haberinden ötürü duyduğu üzüntüyü iletti.

“TÜM BİR KUŞAĞA ÇABA VE DİNE HİZMET TUTKUSU AŞILAMIŞTIR”

Mahmud Efendinin irtihalinin yalnızca Türkiye’deki milyonlarca tabisi, öğrencisi ve müritlerini değil, İslam Aleminin çeşitli bölgelerindeki tüm sevenlerini hüzün ve eleme gark ettiğini belirten Cemaati İslami “emiri” şu sözleri kullandı:

“Şeyh Efendi terbiye ve tezkiyenin bir örneği idi. Hayatını İslam davetine, Arapça lisanı ve Şer’i ilimlerin öğretilmesine adamıştı. Pir Efendi’nin hayatının özveri ve fedakarlıkta bir meşale olduğu açıktır. Çok sıkıntı kaide ve ortamlarda din ilimlerinin bekası ve korunması için gayret etmiş ve tüm bir jenerasyona çaba ve dine hizmet tutkusu aşılamıştır. Bugün, onun kıymet biçilemez hizmetlerinin rahmeti ile Türkiye toplumu yüksek pahaları ve onurlu gelenekleri tarafında ilerlemektedir.”

“Kadir olan Allah’tan duamız, bizler ve Müslümanlar ismine Pir Efendi’yi hayırla mükafatlandırması ve mükafatını güzelleştirmesi, menzilini bereketlendirmesi ve Firdevs Cennetine alması, hoş yoldaşlar olan Nebiler, Sıddıklar ile haşir etmesidir. Birebir formda Allah Celle Celalehu’dan dileğimiz ailesi, yakınları ve muhibbanına sabır ve teselli ihsan etmesidir.” duasını lisana getiren Siraculhak, partilerini temsilen bir heyetin cenazeye katıldığını da hatırlattı.

Genel Sekreter Emirul Azim başkanlığında, memleketler arası alakalar sorumlusu Asıf Lokman Kadı’nın da içerisinde bulunduğu Pakistan Cemaati İslami heyeti Mahmut Efendi’nin cenazesine iştirak etmişti. Cemaati İslami önderi, cenazeye genel manada Pakistan halkı ve özelde de Cemaati İslami mensuplarının taziyelerini iletmek üzere katıldıklarını kelamlarına ekledi.

1941 yılında Ebul Ala Mevdudi tarafından kurulan Cemaati İslami Partisi, Pakistan siyasetinde ve bürokrasisindeki aktifliği ile biliniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*