Patates üreticisi isyan etti: 42 yaşındayım bu yıl ki kadar makûs periyot görmedim

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e Niğde’de üreticiler ile görüştü. Sel ve su baskınlarının patates tarlalarında önemli hasarlar verdiğini belirten üretici Fikret Yıldız, “Patates ektik tarlaya çürüdü. Yarısı boş tarlanın. Patateste tohum sorunu da yaşıyoruz. Tarlanın yarısı çürüdüğü için tekrar ekim nedeni ile maliyetler de kurtarmıyor. 42 yaşındayım. Bu yıl ki devir kadar berbat periyot görmedim.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de köy ve kasabalarda üreticileri de ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.

“650 LİRAYA DOLAN DEPO ARTIK 3 BİN LİRAYA DOLUYOR”

Bu yıl çok yağışlar nedeniyle oluşan sel ve su baskınlarının patates tarlalarında önemli hasar oluşturduğuna dikkat çeken üretici Fikret Yıldız, “Patates ektik tarlaya çürüdü. Yarısı boş tarlanın. Gübre değerli olduğu için atamıyoruz. Mazot kıymetli. Bir yıl evvel traktörün deposu 650 TL’ye doluyordu, artık 2,5-3 bin liraya doluyor. Patateste tohum sorunu da yaşıyoruz. Tarlanın yarısı çürüdüğü için  yine ekim nedeni ile maliyetler de kurtarmıyor. 3 bin liranın üzerine çıkarsa tahminen. Tarlanın yalnızca 3’tebirine gübre atabildik. O nedenle randıman düşük olacak. Ayrıyeten geçmişe nazaran daha az alanda ekim yapabildik. Tarla 50 dönümün 30 dönümüne ekim sağladık. 42 yaşındayım. Bu yıl ki devir kadar berbat periyot görmedim.” dedi.

“PATATES MARKETLERDE 12 LİRA FAKAT ÜRERİCİYE YARARI YOK”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer üretici dertlerini  dinledikten sonra yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Mazot, gübre, ilaç ve öteki girdi maliyetlerindeki yüksek artışa karşın, tarladan satılan eser maliyetini güç karşılıyor. Bu durum, üreticiye  değil aracıya yarıyor. Çiftçi arayış içinde eser deseni değiştirerek hangi eserden ziyan etmeme arayışında. Son yıllarda farklı eser ile hangi eserden maliyeti çıkarırım diye ürün  deniyor.”

“AŞIRI YAĞIŞLAR ÇİFTÇİLERİ VURDU”

Aşırı yağışların da üreticiyi mağdur ettiğini belirten Gürer,

“Bu yıl patates eken çiftçi birde çok yağışlarla eserini ziyan gördü ve  yine ekmek zorunda kaldı. Çiftçi, ekim yaptığı eseri girdi maliyetlerinde artış nedeni ile sarfiyatına nazaran bedel ile eser satmayı planlıyor. Çiftçiden tüccara  eser çıkınca  fiyat artmaya başlıyor ve ortacılar kar ediyor.

Tüketici ve üretici sorun yaşarken birileri geliri attırarak  işini sürdürüyor. Bu süreci düzenleyecek iktidar ise problemlere seyirci. Çiftçiler için  kooperatifleşip ilaç, tohum, gübre temininden ürettiği eseri direkt satacağı  tahlil yaratılması için önderlik koşul. Patates işlenmiş ve dondurulmuş eser olarak katma bedelli esere dönüştürülse problemler azalır” dedi.

“BÖYLE GİDERSE ÜRETİM AZALIR”

Gürer, üreticilerin, büyükşehirlerde fiyatı 12 liraya kadar çıkan patatesin, bu formda zamlanmasının üreticiye bir katkısının olmadığını belirtti.

Patates ekiminin her geçen yıl biraz daha azaldığına işaret eden Gürer, “1999 yılında 6,5 milyon ton patates üretilen ülkemizde, TÜİK varsayımına nazaran bu yıl 5 milyon 100 bin ton patates yetişeceği tabir ediliyor.20 milyon nüfus artmış, fakat 1 milyon tona yakın üretim azalmış, ekim alanları da daralmış. Hububattan sonra en çok tüketilen besin patatesti. 73 vilayette patates yetişen ülkemizde bu türlü giderse patates üretiminin düşmesi ile patates fiyatları daha da artacak. Çiftçilerimizin başı karışık. Ziyan etmeyeceği eser arayışı içinde ki, bu da üretilen eser rekolte istikrarını bozuyor” diye konuştu.

“ÇKS VE TARSİM KURALI ARANMADAN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”

Gürer, sel nedeniyle tarlalarının büyük kısmı çürüyen ve ikinci defa ekim yapan üreticilerin, ÇKS ve TARSİM kayıtlarına bakılmaksızın, ziyanlarının karşılanması ve gübre takviyesi sağlanması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*