Repo Ne Demek?

Repo Ne Demek?
Repo Ne Demek?

Sıfır araç alma isteğinde bulunan vatandaşlar, ÖTV düzenlemesinin fiyatlara yansıtılmadığını ifade ederek şikayetlerde bulundu. Bunun üzerine de Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama metninde, Resmi Gazete’de yer alarak yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidilen sıfır kilometre araçların fiyatlarının düşürülmesinin hedeflendiği fakat sıfır kilometre araç fiyatlarını düşürmek için yayımlanan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına henüz yansımamış olmasına dair Ticaret Bakanlığı’na 2 binden adetten fazla şikayet dilekçesi ulaşmış olduğu ifade edildi.

ÖTV DÜZENLEMESİ BÜNYESİNDE BULUNAN ARAÇLAR SATILMIYOR

Söz konusu şikayetlerde, bayilerin ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan kaçındığı ve stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları iddialarının yer aldığı, yine bu şikayet başvurularında haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edildi.

TİCARET BAKANLIĞI ÖTV DÜZENLEMESİ İÇİN MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRDİ

Vatandaşlardan gelen söz konusu konuya ilişkin şikayetlerin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararı ile sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarını düşürmeyi hedefleyen söz konusu düzenlemeyi etkisiz bir hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması isteğiyle ticaret müfettişleri görevlendirilmiş olduğu açıklamaya eklendi.

ÖTV İNDİRİMİNİN ARAÇ SATIŞLARINA YANSIMAMASI DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada müfettişler tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat bünyesinde denetimlere hızlı bir biçimde başlandığı bilgisi paylaşıldı. Müfettişlerin bu doğrultuda sıfır kilometre araçlara dair üretici, bayi, distribütör ve galerici araç tedarik zincirinin inceleme altına alındığı bilgisi paylaşılarak kontrol edilen denetimlerin sürdüğü kaydedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*