Rusya’nın denetimindeki bölgelerde ‘referandum’ kararı

Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve Rusya’nın denetiminde olan Herson kentine atanan yönetici, bölgenin Rusya’ya katılması konusunda referandum düzenleneceğini duyurdu. Moskova idaresi tarafından atanan lider Vladimir Saldo, referandum için Kremlin’in onayını beklediklerini bildirdi. Saldo, Telegram’dan yayınlanan açıklamada, ‘Herson’un Rusya’nın bir kesimi olmasını umduğunu’ lisana getirdi.

DONETSK VE LUHANSK’TA EYLÜL AYINDA REFERANDIM DÜZENLENECEK

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nde ise Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için karar alındığı açıklandı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 21 Şubat’ta Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınmasına dair kararnameyi Kremlin Sarayı’nda imzalamıştı.

Herson’da Rusya’nın kurduğu askeri sivil bölgesel idarenin lider yardımcısı Kirill Stremousov, bölgenin ilhakı için referandumun eylül ayında yapılabileceğini duyurmuş lakin ‘güvenlik gerekçesiyle’ askıya alınmıştı.

‘TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRECEK’

Öte yandan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e en yakın isimlerden güvenlik şefi Dimitri Medvedev, bu cins referandumların ‘Rusya tarihin akışını değiştireceğini’ söyledi. Medvedev, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Devletimizin anayasasında yapılan değişikliklerden sonra, Rusya’nın gelecekteki hiçbir başkanının bu kararları aksine çeviremeyecek olması da önemlidir” sözlerini kullandı.

OPERASYONUN BİRİNCİ HAFTASINDA RUSYA’NIN DENETİMİNE GEÇMİŞTİ

Karadeniz kıyısında değerli bir liman ve sanayi kenti olan Herson, Moskova idaresinin Ukrayna’ya şubat ayında başlattığı operasyonun birinci haftasında Rusya’nın denetimine geçti. Birinci olarak, Rus askeri yetkilileri, Herson’un belediye liderini misyondan aldı. Kentte ve bölgede, Ukrayna televizyonlarına erişim engellenirken internet servisi de Rus sağlayıcılarla değiştirildi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*