Şansölye Scholz: Kömür ve petrol kullanımındaki artış süreksiz

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, paylaştığı bir görüntü bildiride Almanya’nın Rusya’dan gelen doğal gaz arzında daha fazla kesinti olacağı endişesiyle Almanya’nın 16 atıl durumdaki fosil yakıt santralini yine faal hale getirme ve 11 santralin işletme müsaadesini uzatma kararından duyduğu üzüntüyü lisana getirdi.

Almanya’daki güç tedarikini sağlayabilmek ismine kömür ve petrole dönüşün “kısa müddet için” olduğunu belirten Scholz, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yırtıcı saldırısı nedeniyle, daha evvel devre dışı bıraktığımız birtakım santralleri süreksiz olarak kullanmak zorunda olmamız üzücü” dedi.

‘İKLİM KRİZİYLE GAYRETTE HER ŞEYİ YAPMAK İSTİYORUZ’

Scholz, Almanya’nın sera gazı emisyonlarını 2045 yılına kadar bitirme taahhüdünde ısrarcı. Şansölye ayrıyeten, yenilenebilir gücün yaygınlaşmasını hızlandırmak için meclis tarafından onaylanan yakın tarihli bir tedbir paketine dikkat çekerek “İklim kriziyle uğraş etmek için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz” dedi.

Associated Press’e nazaran, çevreciler, hükümetin yakıt tasarrufu için genel bir sürat hududu koymak ve iç çizgi uçuşlarını kısıtlamak da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabileceğini söylüyor. İklim aksiyoncuları, Kuzey Denizi’ndeki yeni petrol ve gaz projeleri planlarını protesto etmek için son vakitlerde Berlin ve etrafındaki ana yolları da kapattılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*