TOKİ’den Ev Alacaklara Müjdeyi Çevre ve Şehircilik…

TOKİ'den Ev Alacaklara Müjdeyi Çevre ve Şehircilik...
TOKİ'den Ev Alacaklara Müjdeyi Çevre ve Şehircilik...

Son dakika haberine göre, Türkiye’de doğal gazın vadeli ticaretine avantaj sağlayacak olan piyasa 1 Ekim tarihinde açılacağı bildirildi.

Son dakika gelen habere göre, Türkiye’de doğal gaz ticaretinin vadeli kontratlar ile yapılmasına fırsat sağlayacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP) 1 Ekim 2021 tarihinde işleme açılacak.

AA’da yer alan son dakika haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, dünyadaki gelişmiş doğal gaz ticaret merkezlerine bakıldığı zaman ticaretin önemli bir bölümünün vadeli kontratlar ile yapıldığını ve yüksek işlem hacimlerinin, likiditenin vadeli kontratlarda oluştuğunu açıklamasında ifade etti.

Bu bağlamda bakıldığında VGP’nin Türkiye piyasası için çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, şu bilgilere de yer verdi, 

”VGP ile mevcut doğal gaz piyasamızda ürün çeşitliliği ve alternatif ticaret kanalı imkanı sağlanmış olacak. Vadeli kontratlar işlem görmeye başladığında özellikle talep tarafındaki piyasa katılımcılarımız portföylerini uzun dönemli ve daha esnek bir şekilde yönetebilecek. Katılımcılar; takip eden aylar, çeyrekler ve yıllar için maliyetlerini, satışlarını önceden netleştirebilme, fiyat belirsizliğinden kaynaklanan risklerden korunma imkanı ve fırsatı elde edecek.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, vadeli piyasanın işlem hacmi ve likiditenin yanında da  sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin artmasına da katkı sağlayacağını belirterek, ”Likit ve derinlikli bir piyasa yapısına ulaştığımızda piyasamızda oluşacak rekabetçi referans fiyatların sanayicilerimize ve tüketicilerimize çok olumlu, faydalı ve verimli yansımaları olacak. VGP’de oluşan işlem hacmi ileriye dönük belirsizlikleri minimuma indireceğinden arz güvenliğine de katkı sağlayacak.” diyerek açıklamalarına devam etti.

YURT İÇİNDE DOĞAL GAZ DEPOLAMA KAPASİTESİDE ARTTIRILACAK

Türkiye’nin yüksek doğal gaz tüketiminin yaklaşık tamamını uzun vadeli anlaşmalar ile boru gazı veya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak temin ettiğini hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, arz güvenliği açısından kaynak çeşitliliğine önem verdiklerini ve yurt içinde doğal gaz depolama kapasitesini de artırmaya çalıştıklarını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, Türkiye’nin depolama kapasitesinin 2023 tarihinde toplam senelik tüketiminin %20’sini karşılayacak şekilde 10 milyar metreküpe çıkacağını ifade etti.

İHRACATÇI ÜLKE STATÜSÜNE GEÇMİŞ OLACAĞIZ

Türkiye’nin Karadeniz’deki gaz keşfinin de sisteme dahil edilmesinin arz güvenliğine önemli bir fayda sağlayacağını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, sözlerine şu şekilde devam ederek, ”Bakanlığımız hedefleri çerçevesinde Karadeniz gazının 2023 yılında piyasaya arz edilmesi planlanıyor. Özellikle yerli gazımızın sisteme dahil edilmesiyle net ithalatçı ülke konumundan çıkıp ihracatçı ülke statüsüne geçmiş olacağız. Diğer taraftan Karadeniz gazının keşfinin ve çıkarılmasının uzun dönemli kontratların sona erdiği bir zamana denk gelmesi de piyasamızın gelişimine katkı sunacak. Bu kapsam dahilinde ise piyasamızın asıl ihtiyacı olan altyapı yatırımları, mevzuat, yazılım, sistem geliştirme gibi çalışmalarını, sürecin tarafı olan kurum ve kuruluşlarımızın desteğiyle hızlıca tamamlamamız gerekiyor. EPİAŞ bünyesinde kendi ürettiğimiz gazın da doğal gaz ticaretimize konu olmasını, VGP’de alış ve satış işlemlerinin yapılmasını ihtimal dahilinde görüyoruz. Karadeniz gazının çıkarılması ve sisteme dahil edilmesi ülkemizin makroekonomik dengelerini de etkileyecek. Bu kapsamda enerjide dışa bağımlı olmamız sebebiyle oluşan cari açığımızın azalmasına ciddi katkıları olacak. Türkiye doğal gaz piyasası, sahip olduğu bu çeşitlilik ve kendi gazımızın da VGP’de alış satış işlemlerine dahil olmasıyla oluşacak yüksek işlem hacmi neticesinde güçlü bir referans fiyat oluşmasına imkan tanıyabilecek. Bu açıdan baktığımızda VGP’nin ülkemiz için bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. VGP ülkemizi ticaret merkezi, diğer adıyla hub olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak.”

VGP’deki ücret kurgusuna dair olan detayları da en ince ayrıntısına kadar paylaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, VGP’nin mevzuat taslak çalışmaları aşamasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, piyasa katılımcıları ve sektör temsilcisi STK’lerle geniş katılımlı toplantılar yaptıklarını, teorik bir formülle baz fiyat belirlemenin VGP için en uygun yöntem olacağına dair görüşün tüm paydaşlar tarafınca da kabul edildiğini belirtti.

PİYASAMIZ TAMAMEN ŞEFFAF OLARAK ÇALIŞACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, bütün paydaşların katkısı ile piyasa tabanlı bir formülasyonla baz fiyat hesabı oluşturulduğunu ifade ederek, VGP’deki fiyat kurgusunu şu sözleriyle ifade etti, ”Yapılması planlanan formüle göre de 1 Ekim tarihinde VGP için baz fiyat hesabında STP, TTF, Henry Hub ve Brent petrol fiyatları belli katsayılarla ağırlıklandırıldı. Dolayısıyla hub endeksli bir fiyat kurgusu oluşturuldu. Bu kurgunun ne gibi bir faydası olacak diye baktığımızda, piyasa tabanlı fiyat tespiti daha gerçekçi bir fiyat tahmini ortaya çıkaracak. Böylece piyasamızın öngörülebilirliğine katkı sağlayacak ve yatırımcılar için ileriye yönelik olarak gerçeğe yakın fiyat sinyalleri oluşturacak. Kontratlarımız hesaplanan bu baz fiyatla işleme açılacak ve asıl fiyat teslimat dönemine kadar katılımcılarımızın piyasamızda sunacakları teklifler ve gerçekleşen eşleşmelerle GGF olarak ifade ettiğimiz gösterge fiyatlarıyla oluşacak. Piyasamız tamamen şeffaf olarak çalışacak. Kontratlar piyasada sürekli ticaret mantığıyla işlem görecek. Finansal dönemde kontratlar sürekli işleme açık olacak ve el değiştirebilecek. Böylece piyasada derinlik, likidite ve arbitraj imkanları piyasa katılımcıları için artmış olacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*