Tüm Ayrıntılarıyla Yanıtladı! Uzman İsimden E- Tic…

Tüm Ayrıntılarıyla Yanıtladı! Uzman İsimden E- Tic...
Tüm Ayrıntılarıyla Yanıtladı! Uzman İsimden E- Tic...

OECD, yayımladığı raporda Türkiye’nin bu sene içerisindeki büyüme tahminini yüzde 8,4’e çıkardı.

OECD yayımlamış olduğu son dakika ara dönem ekonomik görünüm raporu içerisinde Türkiye’nin 2021 tarihinde büyüme tahminini yüzde 8,4 seviyesine yükseltirken yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 17,8 seviyesine çıkardı.

Bloomberg HT’nin yayımlamış olduğu habere göre de Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD),ara dönem ekonomik görünüm raporu içerisinde Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5,7’den 8,4 seviyesine çıkarttı. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD),Türkiye için yıl sonu manşet enflasyon tahminini ise yüzde 16’dan yüzde 17,8’e çıkarttı.

OECD 2022 YILI İÇİN TÜRKİYE BEKLENTİSİNİ DE AÇIKLADI

2022 tarihi için Türkiye büyüme tahminini yüzde 3,4’ten 3,1 seviyelerine düşüren OECD, 2022 enflasyon beklentisini de yüzde 12,8 seviyesinden 15,7 seviyelerine çekti. Fitch ve Moody’s de Türkiye için beklentisini büyük bir oranda yükseltmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, Türkiye için bu seneki büyüme beklentisini de 2021 Eylül ayı içerisinde yayımlamış olduğu rapor ile yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye çıkarmıştı.

FİTCH RATİNGS HAZİRAN AYINDA 6.3 BÜYÜDÜ

Küresel ekonominin 2021 senesi büyüme tahmininin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu sene yüzde 6’lık büyüme göstermesinin beklendiği ifade edildi. Fitch Ratings, Haziran ayındaki tahmininde küresel ekonominin yüzde 6,3 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Yayımlanan büyüme raporunda, arz sıkıntılarının toparlanma hızını etkilediğine dikkat çekerek, ABD ve Çin ekonomilerinin bu sene içerisindeki büyüme performanslarına dair tahminlerin düşürüldüğü, Euro Bölgesi, Türkiye, Polonya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika ekonomileri için ise büyüme tahminlerinin artırıldığı ifade edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de Türkiye ekonomisi için 2021 senesi için büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkarmış olduğunu ifade etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*