Türkiye’nin ilk 5G hologramlı 23 Nisan stadyum konseri!

Uzun bir süredir deneyimlemeyi beklediğimiz, 4G teknolojisinden katbekat daha hızlı internet sunan 5G teknolojisi ile 23 Nisan için çocuklara konser verildi. Türkiye’nin ilk 5G hologramlı 23 Nisan stadyum konseri olma özelliği taşıyan bu etkinlikte hangi altyapılar kullanıldı? İşte Nil Karaibrahimgil’in hologram ile sahneye çıktığı Vodafone 5G stadyum konserinin perde arkası!

Türkiye’nin ilk 5G hologramlı 23 Nisan stadyum konseri!

Vodafone Park’ta 5G üzerinden gerçekleştirilen konser için deneme izni kapsamında ilgili lokasyonlara 3700-3800 MHz bandını kullanan bir 5G altyapısı kuruldu. Söz konusu altyapının trafiği, 5G için çok önemli olan fiber altyapı üzerinden taşındı.

5G’nin en önemli bantlarından biri olan C-Bant frekansları kullanılarak 5G’nin sunduğu imkanlar deneyimlendi. C-Banttaki yüksek bant genişliği sayesinde, hologram görüntüleri yüksek kaliteli bir şekilde aktarılırken, fiber ve 5G’nin birleşmesiyle gecikme süreleri de minimize edildi. Bu sayede, 5G teknolojisi ile tüm izleyicilere kesintisiz bir deneyim yaşatıldı.

Vodafone FreeZone Stüdyo’dan şarkılarını seslendiren Nil Karaibrahimgil, 4.5G’ye kıyasla 10 kata kadar daha düşük gecikme süresine sahip olan Vodafone 5G üzerinden stattaki sahneye ve sahnede canlı olarak çalacak orkestrasına aynı şekilde gecikmesiz canlı bağlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*