Türkiye’ye Büyük Müjde! Petrol Üretiminde 73 Yılın…

Türkiye'ye Büyük Müjde! Petrol Üretiminde 73 Yılın...
Türkiye'ye Büyük Müjde! Petrol Üretiminde 73 Yılın...

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan gelişmelerin ardından Merkez Bankası’nı ziyarete gitme kararı aldı. Kılıçdaroğlu, görüşmede endişelerini ilettiğini aktardı.

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan gelişmelerin ardından Merkez Bankası’nı ziyarete gitme kararı aldı. Kılıçdaroğlu görüşmede endişelerini ilettiğini aktardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile 1,5 saatlik görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ‘Dövizin sürekli TL karşısında yükselmesi karşısında endişelerimizi ifade ettik’ dedi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da ‘karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk’ diye konuştu. Kurumdaki görevden almalarla ilgili konuşan Kavcıoğlu, ‘Bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi’ açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu, saat 15.30’da TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nu ziyaret etti. Merkez Bankası’ndaki görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Dolar rekorlar kırıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu’nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz. CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik etti.

TL’DEKİ DEĞER KAYBINA İLİŞKİN ENDİŞELERİ İLETTİK

Geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu rezerv açıklaması yapmıştı. Merkez Bankası rezervinin 123,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini söyleyen Başkan Kavcıoğlu’na CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan eleştiri gelmişti. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı’nın açıklaması üzerine ‘nerede bu para, bizim paramız mı bu yoksa başka ülkelerin parası mı’ şeklinde cevap vermişti. Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi; ‘Dövizin sürekli TL karşısında yükselmesi karşısında endişelerimizi ifade ettik. Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Grup toplantısında kara kış fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu sağır sultan biliyor. Buradan Erdoğan’a açık çağrı yapıyorum; Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan’ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor. Bu rahatsızlığımız dile getirildi.’

MERKEZ BANKASI’NI HERKES SAHİPLENMELİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinden sonra konuyla ilgili konuşan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, ‘CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası’nı herkes sahiplenmelidir. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından biridir. Merkez Bankası’nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası’nın açıklamaları nettir’ dedi. Merkez Bankası’ndaki görevden almalarla ilgili konuşan Kavcıoğlu, ‘Bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi. 21 Ekim’deki PPK toplantısında tüm gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceğiz. Bu karar herkesin kararı. Bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacaktır. Tamamen kendi süreci içinde gelişen görev değişimidir. Görevden almaların altında bir şey aramak doğru değil. PPK’daki arkadaşlarımızla en doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın’ açıklaması yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*