Vergi Usul Kanunu Muafiyetinden Kimler Faydalanabi…

Vergi Usul Kanunu Muafiyetinden Kimler Faydalanabi...
Vergi Usul Kanunu Muafiyetinden Kimler Faydalanabi...

IMF 2022 yılı içinde küresel çapta enflasyonun artacağı öngörüsünü sunan raporu yayınladı. Çin ekonomisin düşüşe geçeceğini öngören rapor ilgiyle karşılandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’nin 2021 yılı içindeki büyüme beklentisini yükseltti.

Uluslararası Para Fonu’nun Global Ekonomik Raporu’na göre  5,8′ Türkiye’nin yıl sonu büyüme beklentisi 5,8’den yüzde 9 seviyelerine yükseltildi. IMF 2022 yılındaki büyüme beklentisi olan yüzde 3,3 oranında iste herhangi bir değişikliğe gitmedi.

ENFLASYON BEKLENTİSİ ARTIŞ GÖSTERDİ

Raporda yayınlanan yıl sonu ortalama enflasyon beklentisi ise yüzde 17’ye yükseltildi. Temmuz ayında yayınlanan bir önceki raporda bu oran yüzde 13’dü. 2022 yılı içinde enflasyon beklentisinin de açıklandığı raporda gelecek yıl enflasyonun yüzde 15 seviyelerinde olacağı vurgulandı.

IMF işsizlik oranlarında ise büyük bir değişikliğe gitmedi. 2021 yıl sonu işsizlik oranların yüzde 12,4’den yüzde 12,2’ye düşürülürken 2022 işsizlik oranları ise yüzde 11’de sabit kaldı.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞTÜ 

IMF küresel büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,9’a düşürdü. Türkiye için büyüme oranı ise yüzde 9’da sabit kaldı. Düşük gelirli ülkelerin aşıya ulaşamadıklarını vurgulayan IMF pandemi bitmeden ekonomik ilerlemenin zor olduğunu kaydetti.

IMF’DEN AYRIŞMA UYARISI

IMF Başekonomisti  Gita Gopiath yaptığı açıklamada ekonomik büyümenin belirsiz olduğunu ve mevcut siyasi politikaların bunu daha da zorladığını aktardı. Birlik çağrısı yapan Gita Gopnath sözlerini şu şekilde noktaladı; “ Ekonomik büyümede ülkeler arası tehlikeli ayrışma ciddi bir endişe kaynağı.”

ÇİN DÜŞÜŞE GEÇİYOR

Uluslararası Para Fonu’ndan yapılan bir diğer açıklamaya göre Çin yıl sonu yüzde 8 büyüme gerçekleştirecek. Çin ekonomisinin 2022 yılı büyüme beklentileri ise yüzde 5’e düşürüldü. Düşüşün sebebinin ise artan küresel çip krizi olduğu vurgulandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*