Yapay zeka şaşırmaya devam ediyor… ChatGPT ile park cezasını sildirdi!

Yapay zeka teknolojisi üretilme amacı dışında başka davranışlar için de kullanılmaya devam ediyor. Daha öne yapay zeka ile sesli imza güvenliği aşılmıştı. Ayrıca birçok öğrenci ödevlerini yaptırmak için yapay zekayı kullanırken başka kişiler de kendi amaçları için kullanmaya çalışmıştı.

Yapay zeka gelişmelerinin sınırlarını bir kere daha sorgulatacak bir olay daha yaşandı. Birleşik Krallık’ta bulunan  bir öğrenci kendisine kesilen park cezasına yapay zeka destekli sohbet robotu olan ChatGPT’yi kullanarak itiraz etti. Millie Houlton’ın Chat GPT’yi kullanarak yapmış olduğu itiraz kısa bir süre sonra kabul edildi. 60 sterlinlik ceza’yı ödemekten kurtulan Houlton, kendisinin bu itirazı ChatGPT kadar etkili yapamayacağını belirtti.

KENDİSİNİ İYİ İFADE EDEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ

BBC’de yer alan habere göre öğrenci, hatalı yere park etmekten dolayı 60 sterlinlik bir cezaya maruz kaldı. Houlton, arabasını bıraktığı yere park etme izninin olduğunu savunarak itiraz etmek istedi. Ancak Houlton kendisini itiraz dilekçesinde ifade edemeyeceğini düşünen Houlton, çareyi OpenAI’ın üretmiş olduğu ChatGPT’den yararlanmakta buldu. Houlton bunu anlatırken,

“Cezanın nerede ve nasıl verildiği, neden yanlış olduğuyla ilgili bütün detayları girdim. Mükemmel şekilde hazırlanmış bu kişiselleştirilmiş yanıt dakikalar içinde geldi” diye konuştu.

CHATGPT’NİN YAZDIĞI İTİRAZ BELEDİYEDE KABUL EDİLDİ

Houlton, ChatGPT ile hazırlamış olduğu itiraz dilekçesiyle York Belediyesi’ne başvurdu. Kısa süre içerisinde başvurusuna olumlu yanıt alan öğrenci, 60 sterlinlik park cezasını ödemekten kurtulduğunu gördü. Houlton, kendisini ChatGPT kadar iyi ifade edemeyeceği düşüncesini şu sözlerle aktardı;

“Sanırım bunu ChatGPT gibi ifade edemezdim… Fikirleri profesyonel bir şekilde kelimelere dökmeyi sağlayan bir araç bulabildiğim için çok memnunum.” dedi.

Park cezasından kurtulan Houlton, arkadaşlarının da da mektup yazmalarına yardım etmesi için artık ChatGPT kullanmaya başladığını belirtti.

Neredeyse her gün gündeme gelmeyi başaran ChatGPT, kısa bir süre önce GPT-4 yapay zeka modeline kavuşmuştu. Yeni dil modeli ile daha fazla parametreleri barındıran ChatGPT, kullanıcıların sorularına karşı daha duyarlı cevaplar verebiliyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir