Yerli Otomobil TOGG Değişti!

Yerli Otomobil TOGG Değişti!
Yerli Otomobil TOGG Değişti!

Yaklaşık 1 milyon kamu personelini doğrudan ilgilendiren ek gösterge konusu vatandaşların ilgisini çeken konuların başında geliyor. Peki, 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak ve ne zaman yasalaşacak? İşte o soruların yanıtı

3600 ek gösterge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın son açıklamalarıyla tekrardan gündeme geldi. 3600 ek göstergenin hukuki zemine oturttuklarını söyleyen Erdoğan, 2022 yılında işi kökten halletmek istiyor. Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı 3600 ek gösterge için işlemlerin yapılmasını, içeriğin geliştirilmesinin talimatını verdi. Peki, ek gösterge kimleri kapsıyor? kimler 3600 ek göstergeye yükselecek? Çıkış tarihi ne zaman? Hepsi haberimizde.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Kamu görevlilerinin aylık ücretlerinin, emekli olduktan sonra alacakları maaşları ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde en temel rolü üstlenir. Ek göstergenin artması durumunda emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinde de artış meydana gelir. Bu yüzden memurlar unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını talep etmektedir. Bunun sonucu olarak ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memura yapılacak fiyat artışı aynı olmaz. Öte yandan uzun bir zamandır 3600 ek göstergeleri için nefesler tutuldu. 3600 ek gösterge yürürlüğe eklendikten sonra öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin maaşlarında da yükselme görülecek. Böylece ek göstergesi 2.200 ve 3.000 olanlar, 3.600’e çıkacak. Düzenleme meslek gruplarına göre farklılık göstermiyor. Tek bir düzenlemeyle ek gösterge yükselecek. Ek gösterge değişmesiyle birlikte memurların ek gösterge cetveli tekrardan belirlenecek. Memurların ücreti ve emekli maaşları yükselmiş olacak. Yeni göstergeyle kamuda yükselmenin yolu açılıyor.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM NE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu’nu makamında kabul etti. Tüm işçiler için toplum sözleşmenin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı, 3600 ek gösterge için çalışmaların başlanmasını ve 2022 yılında tamamlanıp yürürlüğe girmesini istiyor. Kamu görevlilerinin çalışmalarının karşılığını almalarını istediğini de sözlerine ekledi. Çalışma bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge sorununu sözleşmeyle kayıt altına aldıklarını dile getirdi. Ayrıca, tüm memurlara sorun teşkil eden 3600 ek göstergenin bu sözleşme döneminde çözüme kavuşturmak istediklerini söyledi. 

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Birçok kamu görevlisi, ek göstergeleri düşük gösterdiği için vaktinde emekli olamıyorlar. 3600 ek göstergesi her kamu görevlisi istese de şu an sadece beş meslek grubuna geleceği ön görülüyor. Bu beşmeslek grubu polis, öğretmen, doktor, din görevlisi ve hemşireler olacakmış gibi gözüküyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*