Almanya’da İmam Tartışması: Siyasetçiler Ülkedeki İmamların Parasını Türkiye’nin Vermesinden Şikayetçi Oldu

Hamas-İsrail çatışmasının ardından tüm dünyada Hamas’ı destekleyen ve Filistin için protestolar yapan İslami kuruluşlar dikkat çekmekte. Özellikle Almanya’da son günlerde imamlar tartışma konusu. Ülkedeki Türk imamların maaşlarının Türkiye tarafından ödenmesine tepkiler var. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/almany…

İsrail-Filistin çatışmasında tüm dünya ikiye bölündü. Bir taraf Hamas’ı terör örgütü olarak görürken bir tarafta Hamas terör örgütü değildir deyip İsrail’e lanet ediyor.

Özellikle Hamas’a karşı tavır almayan İslami kuruluşlar eleştirilerin odağında. Bu tepkilerden bazıları da Almanya’da gösteriliyor. Şu sıralar Almanya’da imamların maaşı tartışma konusu.

Geçtiğimiz günlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Federal Meclis Grubu Başkan yardımcısı Jens Spahn, imamlar üzerinden Türkiye’yi hedef aldı.

Spahn, Almanya’daki camilerde görev alan imamların Türkiye’den finansman edilmesinin durdurulmasını ve imamların maaşlarının Almanya tarafından ödenmesini istedi.

Funke Medya Grubu’na konuşma yapan Spahn, “Ülkedeki camilerin büyük bir bölümü yurt dışından finanse ediliyor. Buradaki imamlar Türkiye’nin devlet memuru gibi” açıklamasını yaptı.

Spahn konuşmasına “Bizim Alman cami cemaatine ihtiyacımız var, Türk cami cemaatine değil. Bu durum böyle devam edemez. Gerekirse anayasayı değiştiririz” sözlerini de ekledi…

… ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser’e “Almanya’ya gelecek imamlara artık vize verilmemesi” çağrısında bulundu.

Tepkilerin odağında Diyanet İşleri var

Almanya’daki imamların tartışmasında tepkilerin odağında Diyanet İşleri Başkanlığı var. Alman siyasetçiler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Almanya birimi DİTİB’i AK Parti’nin ‘Almanya Örgütü’ olarak görüyorlar.

Konrad Adenauer Vakfı’nın 2019 yılında yaptığı araştırmaya göre Almanya’da yaklaşık 2 bin 800 cami var. Bu camilerde görev yapan imamların % 90’ı yabancı ülkelerden.

Bu yüzden Almanya da son zamanlarda artık kendi imamını kendi yetiştirme kararı aldı. Ülkenin farklı üniversitelerindeki İslam Kolejlerinde Almanca vaaz veren imam yetiştiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx