Bu Banka Lisansı Aldı! Yeni Kripto Hamlesi Gelebilir

Cebelitarık merkezli kripto odaklı banka Xapo, Finansal Araçlarda Piyasalar Direktifi (MiFID) lisansı aldı. Buna göre hizmetlerinin Avrupa çapında genişlemesinin önünü açtı. Bu yeni gelişme, Xapo’nun Avrupalı müşterilerine mevcut kripto varlık yönetimi hizmetlerine ek olarak Apple gibi S&P 500 hisse senetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli yatırım seçeneklerine erişim sunmasına olanak tanıyor.

Kripto odaklı uzun vadeli yatırıma odaklanma

Xapo’nun stratejisi, önceki yalnızca Bitcoin ve kripto para odaklı stratejisinden evriliyor. Ayrıca daha çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyüne yönelik artan talebe yanıt veriyor. Buna göre Ethereum’u (ETH) platformuna entegre etmeye hazırlanıyor.

Xapo CEO’su Seamus Rocca, bankanın hedef müşteri tabanının tipik spekülatif trader olmadığını vurguladı. Bunun yerine, güvenli, uzun vadeli yatırım seçenekleri arayan daha yaşlı bir demografiye hizmet etmeyi amaçlıyorlar. Bu müşterilerin Bitcoin’i bir servet koruma biçimi olarak ya da bir emeklilik fonuna benzer şekilde uzun vadeli büyüme için satın almış olma olasılıkları daha yüksek. Rocca, “Belki biraz hisse senedi, faiz kazandıran bir tasarruf hesabı ve bir bitcoin tahsisi ile çeşitlendirilmiş bir portföy istiyorlar” dedi.

Xapo’nun eşsiz yolculuğu

Xapo’nun kripto para alanındaki yolculuğu 2013 yılında bir cüzdan ve 30.000 Bitcoin (BTC) rezervi ile başladı. Şirket daha sonra Cebelitarık’a taşındı. Ayrıca kripto varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) çerçevesi altında faaliyet gösterdi. Bu hamle, Xapo’nun perakende müşterilere ve Bitcoin ile ilişkili finansal özgürlük felsefesine odaklanmasını sağladı.

Firma hizmetlerini istikrarlı bir şekilde genişletti. Buna göre yakın zamanda bir bankacılık lisansı aldı. Ayrıca Visa ve Mastercard ile ana üyeliği elde etti. Ayrıca bankalar arası transferler için küresel bankacılık sistemi olan SWIFT’e erişim kazandı. Muhabir bankalarla olan bu doğrudan bağlantı dikket çekiyor. Ayrıca Xapo’yu geleneksel ödeme şirketlerinden veya üçüncü taraf aracılardan ayırıyor.

Geleneksel bankacılıktan uzaklaşma

Bazı bankalar kurumsal hizmetler için kademeli olarak kripto para birimlerini benimsiyor. Diğer taraftan Xapo bu eğilimden uzak duruyor. Bireysel müşterilere ve finansal güçlendirme için kripto para biriminin orijinal felsefesine odaklanmayı seçtiler.

Seamus Rocca bu yaklaşımla ilgili olarak şunları söyledi: “İşte bu noktada kalıpları kırdığımızı düşünüyorum. Kripto ile günlük kullanım durumları arasında köprü kuran bir banka inşa etme ihtiyacını görebiliyorduk. Çünkü geleneksel bankalar bunu yapmayacaktı.” diyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda Xapo’nun benzersiz stratejisi dikkat çekiyor. Günlük tüketicilere erişilebilir ve pratik kripto tabanlı çözümler sunma konusundaki kararlılığının bir kanıtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx